Biznes

Adidas ka në plan të shesë atletet e mbetura Yeezy


Adidas planifikon të shesë aksionet e mbetura të atleteve Yeezy nga partneriteti i mbyllur me Kanye West për të paktën çmimin e kostos.

Firma ndërpreu lidhjet me reperin në vitin 2022 pasi ai bëri një sërë komentesh antisemitike në mediat sociale.

Por kërkesa për atlete Yeezy nuk është zbehur, pasi ato mbeten jashtëzakonisht të njohura në tregun e rishitjes.

Sakaq, e gjitha vjen pasi luhatjet e monedhës i kushtuan firmës 1 miliardë euro.

Financat e gjigantit gjerman të veshjeve sportive u ndikuan vitin e kaluar nga ndërprerja e biznesit Yeezy dhe pasi uli çmimet për shitësit me shumicë për të zvogëluar stoqet e mallrave, ka deklaruar Adidas.

Pavarësisht se u përball me probleme të rëndësishme, Adidas postoi një fitim operativ prej 268 milionë euro në vitin 2023 dhe pret ta dyfishojë këtë shifër këtë vit.

“Përmirësimi është për shkak të funksionimit më të mirë të biznesit prej rreth 100 milionë euro dhe vendimit për të mos fshirë 268 milionë euro të inventarit Yeezy”, tha shefi ekzekutiv i kompanisë Bjørn Gulden.

Gulden u soll nga firma rivale e veshjeve sportive Puma në fillim të vitit 2023 për të nxitur kthesën e Adidas pas ndarjes me markën Yeezy e la atë me atlete të pashitura me vlerë rreth 1.2 miliardë euro.

Edhe pse kompania shiti disa nga aksionet e saj Yeezy vitin e kaluar, shitjet neto nga partneriteti ishin rreth 450 milionë euro  më të ulëta se në vitin 2022.

Adidas tani planifikon të shesë aksionet e mbetura të Yeezy për të paktën koston e prodhimit të mallrave, ndërsa përpiqet të rikuperojë humbjet nga partneriteti dikur fitimprurës.

Megjithatë, perspektiva e fundit e kompanisë përfshinte ende një shlyerje të mundshme të artikujve të saj të mbetur të Yeezy, gjë që do t’i kushtonte firmës rreth 300 milionë euro.

Adidas gjithashtu është goditur nga zhvlerësimi i Pesos argjentinase në fund të vitit 2023.

Presidenti i ri i Argjentinës, Javier Milei, zhvlerësoi monedhën e vendit me më shumë se 50% në dhjetor, si pjesë e “terapisë së shokut ekonomik” që ai tha se vendi kishte nevojë.

Firma paralajmëroi gjithashtu se fitimet e saj do të vazhdojnë të goditen nga zhvlerësimi këtë vit.

Adidas ka qenë prodhuesi i fanellave për ekipin kombëtar të futbollit të Argjentinës për dekada.

Javën e kaluar, firma rivale e veshjeve sportive Puma tha gjithashtu se zhvlerësimi i monedhës së Argjentinës goditi rezultatet e saj financiare pasi rajoni ishte tregu i saj më i madh dhe me rritjen më të shpejtë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore