Lajme

AAK-ja kërkon rritjen e pagave për 30% deri në miratimin e Ligjit


Sindikatat në takim me Aleancën e Ardhmërisë së Kosovës (AAK).

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) ka mbajtur të mërkurën një tryezë diskutimi me temë “Projektligji i Buxhetit të Kosovës për vitin 2023 – Ligji i Pagave”, në të cilën ka kërkuar rritjen e pagave në mënyrë lineare deri në 30 për qind.

Këtë kërkesë AAK-ja e ka paraqitur për shkak të mosmiratimit të Ligjit për paga.

“Ne kemi menduar që mënyra e vetme për me bë një ndihmese në këto rrethana është amendamenti do të prezantohet në komision. Për mua është totalisht e pa kuptimit që ministri i financave del e thotë që sektori privat t`i rrit pagat. Sektori privat i ka rrit rrogat”, ka thënë Tahiri.

Në këtë takim kanë marrë pjesë edhe përfaqësuesit e sindikatave të punëtorëve të sektorit publik.

Ligji i Pagave, foto nga arkivi.

Nga AAK-ja, kanë thënë se është shqetësuese mungesa e ndarjes buxhetore për punën e sektorit publik.

Deputeti, Pal Lekaj, ka përmendur edhe projektbuxhetin e vitit 2023, duke thënë se sërish s’ka planifikim për ligjin e pagave.

“Është e vërtetë se qeveria thua se është krenare me buxhetin që është 3.2 miliardë por nuk po e bëjnë analizën e inflacionit. Ne kemi insistuar sa i përket miratimit të këtij ligji. Në vija buxhetore nuk ka planifikim për ligjin e pagave”.

Sipas kryetarit të Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës, Rrahman Jasharaj rritja deri në 30 për qind do të ishte ndihmesë shumë e madhe për ta.

25 gushti i kishte gjetur sërish në greva mësimdhënësit, edukatorët në kopshtet publike, punëtorët e administratës publike, shërbyesit civilë në institucione lokale dhe qendrore të Kosovës.

Të gjithë kishin të njëjtën kërkesë – rritje të pagës prej 100 eurove.

Partitë opozitare dhe përfaqësues të organizatave të shoqërisë civile në Kosovë vazhdimisht kishin shprehur shqetësimin për grevën e mësimdhënies në sektorin publik dhe kishin kërkuar që të miratohet ligji i pagave.

Mbi 4 javë greva, kjo s’ka ndodhur qe 20 vjet në Kosovë

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore