Shëndet

A janë disa fëmijë të predispozuar gjenetikisht për një gjumë të dobët?


Krijimi i zakoneve të shëndetshme para gjumit për fëmijën tuaj që herët është jetik nëse të paktën njëri prind ka vështirësi kronike të gjumit.

Kështu rekomandon një studim i ri mbi gjenetikën dhe çrregullimet e gjumit të fëmijëve, ku theksohet se në predispozitë gjenetike për problemet e gjumit si pagjumësia është gjetur vazhdimisht në studimet e të rriturve, duke i lënë shkencëtarët të pyesin nëse i njëjti fenomen ndodh tek fëmijët.

“Po”, thonë ekspertët pas studimit të parë që ofron prova se ndjeshmëria gjenetike për të qenë një “gjumë i dobët” mund të gjendet gjithashtu herët në jetë, shkruan CNN, transmeton AlbanianPost.

Sipas studimit të botuar në “Journal of Child Psychology and Psychiatry”, fëmijët e predispozuar gjenetikisht për pagjumësi kishin më shumë probleme të gjumit të lidhura me pagjumësinë, të tilla si vështirësia për të fjetur ose zgjimi i shpeshtë gjatë natës.

Gjetjet mund të jenë “të habitshme për shumicën e njerëzve”, tha autori Eus van Someren, kreu i departamentit të gjumit dhe njohjes në Institutin Holandez për Neuroshkencën në Amsterdam.

“Ne priremi të mendojmë se pagjumësia zhvillohet më vonë në jetë, por këtu tregojmë qartë se shenjat më të hershme të rrezikut të pagjumësisë në moshën madhore janë të pranishme që në fëmijërinë e hershme”, thotë ai.

“Një predispozicion gjenetik për problemet e gjumit është vetëm një pjesë e enigmës, e ruajtja e higjienës së gjumit të fëmijës suaj mund të bëjë ende një ndryshim”, thonë ekspertët.

Kushtojini vëmendje asaj që duket se është ritmi personal cirkadian i fëmijës suaj, si për shembull kur ai është zakonisht më i zgjuar ose gati për të fjetur.

“Nëse fëmija juaj normalisht fle vonë, atëherë mos e detyroni të flejë herët”, shtoi Sehgal.

Nëse “në mëngjes ata janë duke fjetur dhe është e vështirë t’i zgjosh, atëherë ritmi i tyre i brendshëm cirkadian është ndoshta i vonuar. Dhe në vend që ta luftoni atë, ju duhet të përpiqeni ta përshtatni atë.

Ky fleksibilitet është përgjithësisht i realizueshëm vetëm para moshës shkollore, kur koha e fillimit të shkollës nuk është në harmoni me ritmet cirkadiane të të miturve.

Kur ta çoni fëmijën tuaj te një specialist i gjumit


Megjithëse fëmijët e moshës fillore priren të zgjohen herët dhe adoleshentët flenë vonë, fëmijët fillor nisin shkollën më vonë gjatë ditës, ndërsa nxënësit e të mesmes fillojnë shumë herët.

Ndryshimet e politikave do të ishin të dobishme për prindërit dhe kujdestarët që përpiqen të menaxhojnë shëndetin e gjumit të fëmijëve të tyre bazuar në atë që trupi i tyre ka nevojë në atë kohë.

Kur fëmija juaj duhet të vizitojë një specialist varet nga shkalla e problemit.

“A është kjo diçka me të cilën mund të jetoni? A funksionon fëmija? A duken të lumtur ndryshe? A po shkojnë mirë nga ana akademike, shoqërore?” , tha von Someren.

“Ndoshta atëherë nuk duhet të bësh shumë. Por nëse jo, atëherë po”, përfundoi ai.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore