Film

A e ka takuar ndonjëherë Kate Middleton, Princeshën Diana?


Seriali “The Crown” po përfundon sezonin e tij të fundit duke prezantuar Kate Middleton.

Në pjesën e dytë të sezonit të gjashtë dhe të fundit, e sapoardhura Meg Bellamy i bashkohet kastit si Princesha e ardhshme e Uellsit ndërsa seriali tregon vitet e kolegjit të Princit William (Ed McVey) dhe fillimin e historisë së tyre mbretërore të dashurisë.

Seriali i Netflix merr pak liri me historinë e familjes mbretërore, por ka disa momente nga sezoni i fundit që i bëjnë fansat kureshtarë.

Në episodin 7, “Alma Mater”, një rikthim i kthen shikuesit në dhjetor të vitit 1996, muaj para vdekjes së Princeshës Diana.

Në skenë, Diana (e luajtur nga Elizabeth Debicki) po shet revistën “The Big Issue” për bamirësi së bashku me djalin e saj Princin William.

Një e re Kate dhe nëna e saj, Carole Middleton (Eve Best), po blejnë fustane pushimi dhe Kate ndalon për të blerë një numër të revistës nga Diana.

Ndërsa Kate i ofron paratë e saj, Princesha e Uellsit e pyet atë për emrin e saj, përpara se ta udhëzojë William, “Thuaj faleminderit Kate”.

Skena përfundon me një Kate të trullosur duke prerë foto të ndryshme të revistave të William për t’i varur në murin e saj të dhomës së gjumit.

Pra, sa i saktë është ai moment i rastësishëm? Ja çfarë duhet të dini.

A e ka takuar ndonjëherë Kate Middleton Princeshën Diana?


Pavarësisht nga ajo që portretizohet në “The Crown”, Princesha Kate fatkeqësisht nuk pati kurrë një shans për të takuar vjehrrën e saj, diçka për të cilën kanë folur edhe Kate edhe William.

Pas martesës së tij mbretërore në vitin 2011 me Kate, William kujtoi se mungesa e nënës së tij në ditën e tij të veçantë ishte “shumë e vështirë”.

“Është hera e vetme që kur ajo vdiq, ku unë mendova me vete se do të ishte fantastike nëse ajo do të ishte këtu”, tha ai.

Pavarësisht mungesës së saj, William vuri në dukje se mamasë së tij “do t’i pëlqente dita e dasmës së tij”, duke shtuar, “unë mendoj se, shpresoj, ajo do të ishte shumë krenare. Unë jam shumë i trishtuar që ajo nuk do të ketë kurrë një shans për të takuar Kate”.

Vite më vonë, Princesha Kate gjithashtu reflektoi se nuk u takua kurrë me Princeshën Diana, ndërsa ajo foli për unazën e tyre të përbashkët të fejesës gjatë një vizite në Uells.

Duke folur me të pranishmit në këtë ngjarje, ajo zbuloi se nuk duhej të ndryshonte kurrë madhësinë e unazës së Dianës.

“E njëjta unazë. Dhe saktësisht e njëjta – e njëjta madhësi”, pati thënë ajo.

 

“Unë kurrë, për fat të keq, nuk arrita ta takoj atë”, vazhdoi Kate, duke reflektuar se si Diana do të kishte qenë një gjyshe e mrekullueshme për tre fëmijët e saj dhe të William.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore