Teknologji

A do mund t’i përmbushë premtimet e saj FluxJet?


Nëse një tren 372 mph është shumë i ngadaltë për ju, mund të jeni me fat: Një “hibrid” i ri i trenit me avion super të shpejtë i quajtur FluxJet mund të  zhvillohet brenda disa dekadave të ardhshme.

Ai synon të udhëtojë mbi 600 mph, pak më shpejt se aeroplani mesatar tregtar dhe rreth tre herë më i shpejtë se shumica e trenave me shpejtësi të lartë, sipas kompanisë kanadeze-franceze të teknologjisë së transportit TransPod në njoftimin e saj muajin e kaluar.

Si funksionon?

TransPod përbëhet nga një tub i mbyllur me vakum. Për të shmangur çdo fërkim dhe zinxhir, automjetet hiperloop janë projektuar të fluturojnë.

TransPod duket pak më ndryshe nga projektet e ndryshme të hiperloop-it aktualisht në zhvillim, duke përfshirë një nga Virgin Group i Richard Branson dhe Boring Company të Elon Musk.

Për shembull, për t’i mbajtur automjetet në vend, si Virgin ashtu edhe Boring Company përdorin një teknologji të ngritur të quajtur levitim magnetik (zakonisht i referuar si maglev) – në thelb, një seri magnetësh.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore