Sport

Pique i tregon pagën Canut, thotë se merr 50% më pak se kontrata e vjetër


Si Barcelona, ​​ashtu edhe lojtarët e saj, janë të zemëruar pasi u publikua një raport i cili gabimisht i atribuonte paga shumë të larta një numri lojtarësh kryesorë brenda skuadrës.

Pique, së bashku me Sergio Busquets dhe Jordi Alba ishin tre lojtarët që patën shumë kritika brenda raportit të Lluis Canut, duke sugjeruar se ata ishin paguar shumë më tepër se sa ata thonin.

Lajmin e ka publikuar Lluis Canut në TV3, ndonëse klubi tashmë zyrtarisht i ka mohuar akuzat e tij.

“Njerëzit si Canut akuzojnë televizionin publik për të vazhduar dhe për të mbrojtur miqtë e tyre”, postoi Pique në Twitter.

“Këtu është 50 përqind e pagës sime bazë, e paguar më 30 dhjetor. Keni pak respekt për veten”.

Përgjigja e Pique erdhi së bashku me një foto të bashkangjitur të llogarisë së tij bankare, e cila nënvizonte faktin se paga bazë e paguar tani është rreth 2.3 milionë euro.

Edhe Barcelona si klub ka lëshuar një deklaratë, duke mohuar shifrat e paraqitura nga Canut.

“Në lidhje me komentet e bëra nga Lluis Canut në TV3, Barcelona dëshiron të sqarojë pretendimet”, thuhet në deklaratë.

“1. Informacioni për pagat e disa lojtarëve të ekipit të parë, në asnjë rast, nuk është dhënë nga klubi dhe origjina e ndonjë rrjedhjeje informacioni nuk dihet.

“2. Në çdo rast, shumat e përmendura në informacion janë të gabuara dhe nuk përputhen me realitetin. Për më tepër, në rastin e tre lojtarëve të parë të referuar Pique, Busquets dhe Alba, ai jep shuma fikse të cilat nuk mund të arrihen kurrë.

“3. Është gjithashtu gënjeshtër që lojtarët e lartpërmendur kanë kërkuar pagat e tyre të plota. Pique, Busquets dhe Alba hoqën dorë nga një pjesë e pagës kur nënshkruan rinovimin e kontratës verën e kaluar.

“Ne e konsiderojmë të papërshtatshme, joprofesionale dhe se Canut ka vepruar me keqbesim duke ofruar këtë informacion si të vërtetë. Na vjen keq që të dhëna të këtij lloji ofrohen sepse cenojnë të drejtat personale të lojtarëve”, përfundoi deklarata zyrtare e klubit katalan.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore