Lajme

8 të vrarë në Afrikën e Jugut në një festë ditëlindje


Tetë persona janë vrarë dhe katër të tjerë janë plagosur gjatë një sulmi masiv në një festë ditëlindjeje në qytetin Gqeberha në Provincën e Kepit Lindor të Afrikës së Jugut.

Dy persona të armatosur të paidentifikuar “qëlluan rastësisht mbi mysafirët” që po kërcenin dhe po përziheshin në një festë në shtëpi në qytezën Kwazakhele, thotë policia.

Asnjë arrestim nuk është bërë, por një gjueti është në proces.

Të vrarët dhe të plagosurit nuk janë identifikuar, por policia tha se mes tyre ishte edhe pronari i shtëpisë së sulmuar.

“Këto viktima u vranë nga kriminelët dhe ne nuk do të pushojmë derisa të zbulojmë se çfarë ndodhi dhe kush ishte përgjegjës për këtë sulm të pashpirt dhe gjakftohtë ndaj këtyre viktimave”, tha Komisioneri i Policisë së Kepit Lindor Nomthetheleli Lillian Mene për pasditen e së dielës.

Ministri i policisë Bheki Cele vizitoi vendin e të shtënave të hënën dhe kërkoi durim ndërsa hetimi vazhdonte.

“Ne e dimë që të gjithë janë të zemëruar dhe do të donim që ne të përgjigjenim shpejt, por ne kërkojmë pak hapësirë në mënyrë që ta bëjmë punën tërësisht”, u tha ai gazetarëve në Gqeberha, e njohur më parë si Port Elizabeth.

Afrika e Jugut ka një nga normat më të larta të krimit me armë në botë, por të shtënat masive të rastësishme janë të rralla.

Vitin e kaluar, vendi pa një sërë të shtënash në taverna të veçanta që lanë më shumë se 20 të vdekur. Këto të shtëna janë ende nën hetim.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore