Përballje

76ers kalon në raundin tjetër, Lakers arrin fitoren përballë Grizzlies, Suns triumfojnë kundër Clippers


Philadelphia 76ers mposhti Brooklyn Nets 96-88 për të përfunduar serinë me rezultat 4-0 në play-off të NBA.

Joel Embiid mungoi në ndeshjen e fundit dhe 76ers prodhuan një performancë mbresëlënëse në pjesën e dytë për të vendosur një takim me Boston ose Atlanta në gjysmëfinalet e Konferencës Lindore.

Embiid, një finalist për çmimin e Lojtarit më të Vlefshëm, pësoi një ndrydhje në gjurin e djathtë në ndeshjen e tretë të së enjtes.

“I gjithë grupi u mblodh sot”, tha Tobias Harris i 76ers.

Harris, i cili udhëhoqi rezultatin për Philadelphia me 25 pikë dhe 12 kërcime, shtoi: “Ai është MVP. Dhe kur dëgjuam se ai nuk po luante, mendoj se ishte një mundësi për të gjithë të tjerët që me të vërtetë të rriteshin dhe të kuptonin se ne kemi duhej të fitonim pa shokun e madh.

“Për ne që të dalim këtu dhe të marrim këtë fitore, është një ndjenjë e mrekullueshme për të gjithë grupin. Është një fitore e madhe për ne dhe një mënyrë e shkëlqyer për të përfunduar serinë.”

Sixers u zmbrapsën me 11 pikë në fillim të tremujorit të tretë, por një ecuri 18-4 i pa ata të merrnin epërsinë dhe ata e mbyllën lojën në çerekun e katërt, me De’Anthony Melton që erdhi nga pankina për të prodhuar 15 pikë.

Paul Reed përfundoi me 10 pikë dhe 15 kërcime.

Në Los Angeles, Phoenix Suns kaluan në epërsi 3-1 në seri ndaj LA Clippers me një fitore 112-100.

Kevin Durant i Phoenix përfundoi me 31 pikë, 11 kërcime dhe gjashtë asistime dhe Devin Booker shënoi 30 pikë ndërsa Suns fitoi ndeshjen e tyre të dytë radhazi në seri.

Një fitore më shumë do t’i çojë ata në gjysmëfinalet e Konferencës Perëndimore, me ndeshjen e pestë në Phoenix të martën kundër një skuadre të Clippers ku mungojnë lojtarët kryesorë të dëmtuar Kawhi Leonard dhe Paul George.

Ndërkohë, LA Lakers kaloi në epërsi 2-1 në seri me një fitore 111-101 ndaj Memphis Grizzlies.

Ja Morant u rikthye nga lëndimi për Grizzlies dhe shënoi 45 pikë – por kjo nuk ishte e mjaftueshme për të kapërcyer një ekip të Lakers që kryesonte nga fillimi në fund.

Anthony Davis shënoi 31 pikë për Lakers ndërsa LeBron James shtoi 25 pikë.

Miami Heat gjithashtu kaloi në një epërsi 2-1 në seri me një fitore 121-99 ndaj Milwaukee Bucks, të cilëve u mungonte sërish ylli Giannis Antetokounmpo.

Jimmy Butler shënoi 30 pikë për Heat, të cilët kryesuan me dy shifra për pjesën më të madhe të garës.

Trajneri i Bucks, Mike Budenholzer tha se ekipi do të vazhdojë të “monitorojë” dy herë lojtarin më të vlefshëm të NBA Antetokounmpo, i cili pësoi një kontuzion të shpinës në ndeshjen e parë dhe gjithashtu humbi ndeshjen e dytë.

Ndeshja e katërt zhvillohet të hënën.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore