Sport

52 mijë euro gjobë dhe një ndeshje pa tifozë – UEFA e dënon Rumaninë pas skandalit me Kosovën


Pankarta e shpalosur nga tifozet rumune

Komisioni Disiplinor i UEFA-s, këtë të mërkure ka marrë vendim për rastin si pasojë e incidenteve që ndodhën në ndeshjen Rumani – Kosovë, që u luajt me 12 shtator në kuadër të kualifikimeve për Euro 2024.

52 mijë euro është shuma që UEFA e ka gjobitur Federatën Rumune të Futbollit.

Pos kësaj, edhe ndeshja e radhës e organizuar në shtëpi do të luhet pa tifozë.

Akuzat ndaj rumunëve ishin; “shfaqja dhe brohoritja e mesazheve politike”, sjellja raciste e tifozëve”, ndezja e fishekzjarrëve”, “hedhja e gjësendeve në tokë” dhe “bllokimi i zonave të aksesit publik”.

Në ndeshjen në mes të Rumanisë dhe Kosovës, tifozët rumunë shpalosën pankartën skandaloze, “Kosova është Serbi”.

Këto pankarta skandaloze të tifozëve rumunë janë dënuar edhe nga Federata Rumune e Futbollit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore