Lajme

5 të vdekur pas një sulmi izraelit në Bregun Perëndimor


Të paktën pesë persona vdiqën dhe disa u plagosën në një bastisje të ushtrisë izraelite në kampin e refugjatëve Nur Shams në Bregun Perëndimor.

Këtë e kanë raportuar mediat vendase.

Shërbimi i emergjencës palestineze të Gjysmëhënës së Kuqe tha se një nga të plagosurit ishte një ndihmës vullnetar i cili u përpoq të ndihmonte një nga viktimat në kamp dhe tha se ambulancat nuk u lejuan të hynin për të evakuuar të prekurit.

Ai gjithashtu konfirmoi vdekjen e një personi dhe tha se familja e tij i kishte kërkuar që të mos e merrnin trupin nga kampi, ku u dëmtuan edhe disa ndërtesa.

Agjencia zyrtare palestineze e lajmeve, Wafa, tha se katër persona të tjerë vdiqën në bastisje, përveç të ndjerit të konfirmuar nga shërbimet e urgjencës.

Grupi i milicisë Martirët e al-Aksa konfirmoi në mediat sociale vdekjen e liderit të brigadës Tulkarem (ku ndodhet kampi Nur Shams), Mohamed Yaber, i njohur ndryshe si “Abu Shuya”, i cili me sa duket ishte objektivi i sulmit izraelit në enklavën.

Ushtria izraelite, nga ana e saj, ka konfirmuar në një mesazh se forcat izraelite kanë kryer një “operacion” në Nur Shams mbrëmë, në të cilin “eliminuan disa terroristë” dhe arrestuan disa persona.

Sulme të pandëshkuara të kolonëve kundër palestinezëve dhe ndërtime të reja në Bregun Perëndimor

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore