Stil

5 hapa për një 2024 më pak të vetmuar


Lidhja që vjen nga miqtë, familja dhe partnerët nuk është thjesht e këndshme – është thelbësore.

Pothuajse 1 në 4 të rritur në mbarë botën kanë raportuar se ndihen shumë ose mjaft të vetmuar, ka zbuluar një sondazh i Meta-Gallup i vitit 2023.

“Për një kohë të gjatë, vetmia ka ekzistuar pas hijeve, e padukshme dhe e nënvlerësuar, duke shkaktuar sëmundje mendore dhe fizike”, tha kirurgu i përgjithshëm i SHBA, Dr. Vivek Murthy.

Vetmia është një problem kur vjen puna për të marrë ndihmë dhe marrëdhëniet e forta janë një zgjidhje. Përvojat pozitive sociale ndikojnë jo vetëm në nivelin e stresit dhe aftësinë e një personi për të përballuar, por gjithashtu janë tregues të shëndetit fizik, sipas një studimi të marsit 2023.

Mund të duket e frikshme të zgjeroni lidhjet tuaja, por këtu janë pesë hapa kuptimplotë që mund të ndërmerrni për ta bërë këtë në 2024.

 Filloni nga pak

Qoftë nëse bëni miq të rinj, afroni ata ekzistuesit apo filloni në skenën e takimeve, është mirë që të mos mbingarkoheni dhe të filloni pak, tha Adam Smiley Poswolsky, autor i “Miqësia në epokën e vetmisë”, në një artikull të mëparshëm të CNN.

Të bësh këtë mund të nënkuptojë dërgimin e një mesazhi për t’u takuar me dikë një herë në javë, takimin me një person të ri në muaj ose planifikimin e një shëtitjeje të rregullt shoqërore.

“Nëse bëni vetëm një gjë, bëni një listë me pesë persona në jetën tuaj që ju interesojnë dhe telefononi njërit prej tyre”, shtoi Poswolsky, një ekspert i vendit të punës. “Miqësitë më të jashtëzakonshme shpesh fillojnë me momentet më të vogla të lidhjes.”

Hulumtimet tregojnë se duhen 90 orë kohë së bashku për ta konsideruar dikë mik dhe më shumë se 200 orë për ta konsideruar atë një mik të ngushtë me të cilin keni një lidhje emocionale, tha ai.

“Në botën tonë të ngarkuar, ne duhet të vendosim miqësinë tonë në kalendar dhe të angazhohemi për aktivitete të përsëritura”, tha Poswolsky.

Vendosni kufij

Besoni apo jo, një lidhje më e mirë me të tjerët mund t’ju kërkojë të vendosni kufij të fortë.

“Nuk ka të bëjë vetëm me konfliktin dhe mbajtjen e njerëzve të këqij jashtë. Ka të bëjë gjithashtu me mbajtjen e marrëdhënieve që vlerësoni”, tha Kami Orange, një trajner kufiri me bazë në Jutah jugore, në një artikull të mëparshëm të CNN.

Kufijtë janë komunikim i nevojave, dëshirave dhe pritshmërive tuaja dhe mund t’ju duhet të vendosni kufij me partnerin tuaj për nevojat tuaja kur bëhet fjalë për hapësirën personale ose të ruani marrëdhënien tuaj me prindërit duke vendosur kufij mbi atë që prisni prej tyre rreth fëmijëve tuaj.

“Një kufi i mirë është i qartë dhe konciz”, tha Nedra Glover Tawwab, një terapiste me qendër në Charlotte, Karolina e Veriut. “Mendoj se shumë shpesh themi shumë fjalë, por ende nuk jemi shumë të qartë se çfarë duam”.

Në vend që të shprehni një problem të tillë si, “Ti gjithmonë më zgjedh mua për fëmijët e mi”, është e rëndësishme të thuash atë që të nevojitet, tha Tawwab në një artikull të mëparshëm. Një ftesë për të bërë diçka në të ardhmen do të ndihmonte, shtoi ajo.

Mësoni për veten tuaj

A e dini se si lidheni me të tjerët? Apo si janë të lidhur me ju të dashurit tuaj? Përgjigja e këtyre pyetjeve mund të ndihmojë në forcimin e marrëdhënieve tuaja.

Zhvilluar për herë të parë nga psikoanalisti John Bowlby në vitet 1950, stilet e lidhjes përshkruajnë se si funksionojnë njerëzit në marrëdhënie kur bëhet fjalë për afërsinë, intimitetin dhe kërcënimet e mundshme.

Ka katër stile: shmangëse, ankthioze, e çorganizuar dhe e sigurt. Mund të mësoni më shumë rreth tyre në një artikull të CNN të vitit 2023.

Njohja për këto stile mund të ndihmojë në marrëdhëniet tuaja me miqtë, familjen, kolegët dhe partnerët romantikë, sipas hulumtimeve.

Mësoni si të keni konflikt

Jo vetëm që luftimet ndodhin, por mund të jenë të shëndetshme, sipas një artikulli të mëparshëm të CNN.

Çelësi është të luftoni me ata që doni në një mënyrë produktive – që do të thotë një që zgjidh problemet dhe ju afron më shumë.

Psikologu social David W. Johnson studioi konfliktin dhe etiketoi pesë arketipe se si njerëzit priren ta trajtojnë atë: breshkat, peshkaqenë, arinjtë pelushi, dhelprat dhe bufat.

Breshkat, për shembull, priren të tërhiqen, ndërsa peshkaqenët mbrojnë me forcë qëllimet e tyre, dhe bufat e shohin konfliktin si një problem që kërkon zgjidhje. Dhelprat priren të bëjnë kompromis dhe arushat pelushi sakrifikojnë për të ruajtur paqen.

Njohja e lidhjes suaj dhe stilit të konfliktit mund të ndihmojë për të kuptuar se si i qaseni një grindjeje me të dashurit tuaj, dhe hulumtimet sugjerojnë se kjo qasje mund të modifikohet.

Shprehni mirënjohjen tuaj

Një “faleminderit” e thjeshtë mund të shkojë shumë.

Hulumtimet e vitit 2023 treguan se çiftet që shprehin mirënjohje ndaj njëri-tjetrit kur e ndjejnë këtë, rrisin kohën e tyre së bashku me më shumë se një orë në ditë.

Çelësi është të identifikoni mirënjohjen dhe ta shprehni atë në mënyrë autentike, jo të uleni dhe të tregoni gjëra të bukura që ka bërë miku, anëtari i familjes ose partneri juaj që mund t’i mbani mend.

Moment romantik në një kafene

Shprehja e mirënjohjes e mban gjallë dashurinë tonë romantike

Marrëdhënia juaj nuk ka nevojë të ngecë në një rrëmujë, edhe pse ajo evoluon jashtë fazës së fluturës, tha Sara Algoe, një profesore e psikologjisë dhe neuroshkencë në Universitetin e Karolinës së Veriut në Chapel Hill, në një artikull të mëparshëm të CNN. Algoe është themelues dhe drejtor i Konsorciumit të Dashurisë, një grup studiuesish që studiojnë të dhënat rreth lidhjes sociale.

“Mund të jetë e pamundur të rimarrë gëzimin e çmendur të rënies në dashuri”, tha Algoe, “por nuk duhet shumë për të rizbuluar gjërat që duam te partneri ynë dhe për të forcuar marrëdhënien tonë në këtë proces”.

Marrë nga CNN, përshtatur për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore