Sport

United kërkon De Jong-un, i thot jo Coutinho-s


Manchester United nuk ka interes për nënshkrimin e Philippe Coutinho nga Barcelona dhe dëshiron Frenkie De Jong në vend të tij, sipas El Nacional.

Kur udhëtonte për të diskutuar një lëvizje të mundshme për Ferran Torres me Manchester Cityn, presidenti i Barcelonës, Joan Laporta thuhet se është takuar gjithashtu me drejtuesit e United.

Ai fillimisht kishte shpresuar të shkarkonte Coutinhon, për të cilin Xavi Hernandez nuk është i interesuar, por Djajtë e Kuq thuhet se kanë thënë se nuk e duan brazilianin.

Ndërsa Edinson Cavani ishte gjithashtu një temë diskutimi, me Barçën e interesuar për sulmuesin, United ishin të prirur të shprehnin dëshirën e tyre për të sjellë De Jong.

Mendohet se reprezentuesi holandez do t’i përshtatej stilit të lojës së trajnerit të ri Ralf Rangnick, por oferta hapëse e United prej 55 milionë euro është ajo që Blaugranët as nuk do ta konsideronin ta pranonin.

Kjo pikë theksohet nga fakti që De Jong iu bashkua Barçës për 86 milionë euro dhe aktualisht ka një kontratë deri në vitin 2026. Prandaj, klubi katalanas nuk është i gatshëm as të negociojë derisa Djajtë e Kuq të bëjnë një ofertë më të madhe se 70 milionë euro.

Pavarësisht vendosjes së këtij pragu për negociata, Barcelona nuk ka ndërmend të shkarkojë De Jong, me Xavi që e sheh atë si një lojtar integral ndërsa ai kërkon të ndërtojë skuadrën.

Megjithatë, gjendja financiare e klubit do të thotë që Laporta do të studiojë të gjitha ofertat që i vijnë.

 

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore