Shqipëria

2 shtetas falsifikojnë dokumentet dhe përftojnë 200 mijë euro


Është vendosur sekuestro preventive mbi një pasuri 200 mijë euro, e cila sipas organeve kompetente, rrjedh nga veprimtaria kriminale e falsifikimit të dokumenteve, të kryer nga dy shtetas.

Vendimin e ka marrë Gjykata e Shkallës së Parë Pogradec, ku bëhet me dije se shtetasit e përfshirë në ngjarje janë A.L., 47 vjeç dhe B.A., 46 vjeç, të dy banues në Pogradec.

Këta 2 shtetas janë në hetim, për veprat penale “Falsifikimi i dokumenteve” dhe “Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale”, kryer në bashkëpunim, pasi dyshohet se nëpërmjet një kontrate të falsifikuar, kanë përfituar banesën e një shtetasi tjetër, në lagjen nr. 3, Pogradec, banesë me sipërfaqe rreth 300 m² dhe me vlerë rreth 200 000 euro.

Puna ndërkaq vijon për gjurmimin, konstatimin dhe sekuestrimin e aseteve të tjera që mund të jenë përfituar në mënyrë të kundërligjshme nga shtetasit.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Pogradec për veprime të mëtejshme.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore