Libra

15 historianë bëhen bashkë për hartimin e ‘Historisë së shqiptarëve’


Projekti “Historia e shqiptarëve” ka bërë bashkë 15 historianë, arkeologë dhe studiues nga Shqipëria dhe Kosova, të cilët kanë nisur punën për hartimin e saj në dy vëllime.

Lajmin është bërë i ditur nga kreu i Akademisë së Shkencave, Skënder Gjinushi.
“Akademia e Shkencave ka nisur hartimin e ‘Historisë së shqiptarëve’, që do të finalizohen dy vëllime”, u shpreh ai.

Çfarë parashikon projekti?

Projekti ka në qendër rishikimin dhe botimin e dy vëllimeve, nga Mesjeta deri në Pavarësinë e Kosovës. Ai udhëhiqet nga akademikët Pëllumb Xhufi dhe prof. Neritan Ceka.

“Ky tekst është sintetik, që përfshin të gjitha periudhat që nga Antikiteti deri në vitin 1990. Synimi është që të bëhet një sintezë e plotë e të gjitha tezave të historianëve shqiptarë dhe të huaj”, shprehet drejtori i Institutit të Historisë në Shqipëri, historiani Beqir Meta.

Ndërsa drejtori i Institutit të Historisë Kosovë, Sabit Syla, tregon arsyet se përse “Historia e shqiptarëve” do të përmbyllet me Pavarësinë e Kosovës, 17 shkurti i vitit 2008.

“Është një punë që nis që nga Antikiteti deri te Pavarësia e Kosovës në shkurtin e vitit 2007”, u shpreh ai.

Projekti synon që do ta çojë më tej historiografinë shqiptare.

“Historia e shqiptarëve”, i iniciuar nga Akademia e Shkencave të Shqipërisë, pritet të përfundojë pas dy vitesh.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore