Aplikacione

10 fakte interesante për teknologjinë


1.  Firefox logo nuk është një dhelpër. 

Në fakt është një panda e kuqe, e vetmja “dhelpër” është në emër.

 

2. Ka afërsisht 3.5 miliardë Google Searches në ditë.

7. 2% e këtij trafiku vjen nga njerëzit që kërkojnë termin ‘Google’.

 

3. Publikimi i parë i Google në twitter ishte në binar.

Tweet-i i parë i Google ishte në 2009, Përkthyer nga binari lexon, “Po ndjehem me fat”. 

 

4. Apple fillimisht po projektonte një telefon në formë molle

Para dizajnit origjinal, Apple dizajnoi një telefon në formën e një molle aktuale ku kur mbyllet, do të dukej si logoja e Apple.

 

5. Nokia shiste letër higjienike.

Para se Nokia të shiste celularë, ata prodhuan një sërë gjërash të tjera, të tilla si; letër higjienike, goma, kompjuterë dhe pajisje të tjera elektronike.

 

6. Më shumë njerëz kanë telefona celularë se tualete

Nga 7.7 miliardë njerëz në botë, më shumë se 6 miliardë njerëz kanë qasje në një telefon celular. Krahasuar me vetëm 4.5 miliardë njerëz që kanë qasje në një tualet.

 

7. Çdo reklamë e iPhone ka kohën e caktuar në 9:41. 

Kjo është koha që Steve Jobs publikoi iPhone-in e parë në 2007.

 

8. 35% e internetit përdor WordPress.

Që nga viti 2020, mbi 455 milionë faqe në internet përdorin WordPress si CMS të tyre.

 

9. Mbi 500 orë (video) ngarkohen çdo minutë në YouTube.

Që nga maji i vitit 2019, më shumë se 500 orë video ngarkohen në YouTube çdo minutë.

 

10. 1 në 12 milionë email (spam emails) merr një përgjigje.

Për çdo 12.5 milionë email spam të dërguara, vetëm një person përgjigjet. Mbi 14 miliardë spam email dërgohen në baza ditore.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore