Lajme

1 në 3 të rritur në MB dhe Irlandë konsumon pesë porcione në ditë me fruta dhe perime


Një në tre të rritur në Mbretërinë e Bashkuar dhe Irlandë konsumon pesë ose më shumë porcione në ditë me fruta dhe perime

Në të dy vendet, 33% e të rriturve arrijnë objektivin në baza ditore.

Një në tre të rritur në Mbretërinë e Bashkuar dhe Irlandë konsumojnë pesë ose më shumë porcione frutash dhe perimesh çdo ditë, një përqindje më e lartë se në çdo vend tjetër në botën e zhvilluar, sugjeron një raport.

Konsumimi i rregullt i frutave dhe perimeve shoqërohet me përmirësime të rezultateve shëndetësore, veçanërisht në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës dhe llojeve të caktuara të kancerit.

Organizata Botërore e Shëndetësisë rekomandon të hahet të paktën 400 gram – ose pesë ose më shumë porcione – çdo ditë.

Shifrat e publikuara nga Organizata për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim tregojnë se Mbretëria e Bashkuar dhe Irlanda kryesojnë së bashku një tabelë me 33 vende duke krahasuar se sa njerëz raportojnë se konsumojnë pesë porcione në ditë.

Në të dy vendet, 33% e të rriturve arrijnë objektivin në baza ditore.

Vendet e radhës me renditjen më të lartë janë Koreja dhe Izraeli, ku 32% thonë se konsumojnë pesë ose më shumë porcione në ditë, e ndjekur nga Holanda (30%).

Shifra është 20% në Francë, 15% në Portugali dhe 11% në Gjermani.

“Kjo mund të jetë hera e parë që Mbretëria e Bashkuar ka kryesuar një tabelë të ligës evropiane për arsyet e duhura”, ka treguar Rob Percival, kreu i politikave ushqimore në Soil Association.

Anna Daniels, një dietologe e regjistruar dhe zëdhënëse e Shoqatës Britanike të Dietologjisë, ka thenë se: “Është shumë inkurajuese që Britania e Madhe dhe Irlanda janë udhëheqëse në konsumin e frutave dhe perimeve me një në tre që arrijnë objektivin pesë në ditë”.

“Megjithatë, sigurisht që ka vend për përmirësim. Ka ende dy në tre që nuk i marrin pesë në ditë. Mund të jetë aq e lehtë sa të shtoni një grusht spinaq në makarona, ose bizele në oriz. Përfitimet janë të mëdha dhe pasi të jeni në një rutinë të mirë, bëhet lehtësisht”.

Megjithatë, rreth 26% e të rriturve britanikë janë obezë, gjë që e bën Mbretërinë e Bashkuar, me Kilin, vendin e dytë mes 35 vendeve.

SHBA kryeson listën (34%). Koreja është më e mira, me vetëm 4% të të rriturve të saj që bien në kategorinë e obezëve.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore