Pajisje

Zyrtarëve rusë u është ndaluar përdorimi i iPhone-ve


Zyrtarëve rusë u është ndaluar përdorimi i iPhone të Apple.

Ky vendim “për shkak të shqetësimeve rreth sigurisë”, kanë raportuar mediat ruse.

Sergei Kiriyenko nënkryetari i parë i administratës presidenciale tha se “telefonat ishin të qasshëm nga agjencitë e inteligjencës perëndimore”.

Telefonat duhet të hidhen deri më 1 prill.

Apple Bent the Rules for Russia—and Other Countries Will Take Note | WIRED

Kiriyenko u tha zyrtarëve në një seminar: “Gjithçka ka marrë fund për iPhone: ose hidheni ose jepjani fëmijëve”.

Dmitry Peskov zëdhënësi i Kremlinit, tha se ai nuk mund ta konfirmonte raportin, por se telefonat inteligjentë gjithsesi nuk mund të përdoren për qëllime zyrtare.

Apple nuk i është përgjigjur menjëherë një kërkese për koment.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore