Lajme

Zyrtarët e Biden duhet të kufizojnë kontaktet me firmat e mediave sociale


Një gjykatës federal i SHBA-ve ka kufizuar komunikimet e administratës Biden me kompanitë e mediave sociale, të cilat synojnë të moderojnë përmbajtjen e tyre.

Në një vendim prej 155 faqesh të martën, gjykatësi Terry Doughty ndaloi zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë dhe disa agjenci qeveritare të kontaktojnë firmat për “përmbajtje që përmban fjalën e mbrojtur të lirë”.

Është një fitore për republikanët që kanë akuzuar zyrtarët për censurë.

Demokratët thanë se platformat kanë dështuar në adresimin e dezinformatave.

Çështja ishte një nga betejat më të ndjekura të Amendamentit të Parë në gjykatat e SHBA-ve, duke ndezur një debat mbi rolin e qeverisë në moderimin e përmbajtjes, të cilën ajo e konsideronte të rreme ose të dëmshme.

Shtëpia e Bardhë tha se Departamenti Amerikan i Drejtësisë po shqyrtonte vendimin dhe po vendoste për hapat e tij të ardhshëm.

“Pikëpamja jonë konsistente mbetet se platformat e mediave sociale kanë një përgjegjësi kritike për të marrë parasysh efektet që platformat e tyre kanë tek populli amerikan”, tha Shtëpia e Bardhë në një deklaratë.

Ai shtoi se platformat duhet të “bëjnë zgjedhje të pavarura në lidhje me informacionin që paraqesin”.

Vendimi vjen pas një padie nga prokurorët e përgjithshëm republikanë të Misurit dhe Luizianës që pretendonte se zyrtarët amerikanë kishin ushtruar presion mbi platformat e mediave sociale për të adresuar postimet mbi tema, duke përfshirë politikat COVID-19 dhe sigurinë e zgjedhjeve.

Gjykatësi Doughty, i cili ishte i emëruar nga ish-presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, tha se paditësit kishin “paraqitur prova thelbësore në mbështetje të pretendimeve të tyre”.

“Dëshmitë e prodhuara deri më tani përshkruajnë një skenar pothuajse distopian”, tha Doughty në vendimin e tij.

Ai shtoi se “gjatë pandemisë COVID-19, një periudhë që ndoshta më së miri karakterizohet nga dyshimi dhe pasiguria e përhapur, qeveria e Shteteve të Bashkuara duket se ka marrë një rol të ngjashëm me një ‘Ministrinë e së Vërtetës’ Orwelliane”.

Vendimi kufizoi komunikimet nga agjencitë qeveritare, duke përfshirë Departamentin e Shëndetësisë dhe Shërbimeve Njerëzore dhe FBI-në.

Ai gjithashtu kufizoi zyrtarët amerikanë, përfshirë Sekretarin e Departamentit të Sigurisë Kombëtare, Alejandro Mayorkas dhe Jen Easterly, e cila drejton Agjencinë e Sigurisë Kibernetike dhe Sigurisë së Infrastrukturës.

Megjithatë, ajo bëri përjashtime për kontaktimin e firmave për t’i paralajmëruar ato për rreziqet ndaj sigurisë kombëtare dhe veprimtarisë kriminale.

Gjykatësi Doughty iu referua gjithashtu disa shkëmbimeve me e-mail midis drejtuesve të Shtëpisë së Bardhë dhe kompanive të mediave sociale.

Kjo përfshinte një email të prillit 2021 nga Rob Flaherty, i cili më parë ishte drejtor i strategjisë digjitale të Shtëpisë së Bardhë, drejtuar punonjësve në gjigantin e teknologjisë Google.

Në email, Flaherty tha se platforma e Google për ndarjen e videove, YouTube, po i “grydhte” njerëzit në hezitimin e vaksinave.

“Ky është një shqetësim që ndahet në nivelet më të larta (dhe dua të them më të lartat) të WH”, shkroi ai.

Google nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese të BBC për koment.

Platforma e mediave sociale Twitter, e cila është në pronësi të multimiliarderit Elon Musk, nuk iu përgjigj drejtpërdrejt një kërkese për koment.

Ndërkohë, pronari i Facebook dhe Instagram Meta nuk pranoi të komentonte vendimin.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore