Kosova

Zyra e QIKA-s sulmohet në Prishtinë, AGK-ja bën thirrje të hetohet rasti


Qendra për Informim, Kritikë dhe Aksion – QIKA ka njoftuar se zyra e tyre në Prishtinë është sulmuar pas transmetimit të emisionit “Ngjyrat e dashurisë”, vendosjes së flamurit të komunitetit LGBTIQ+ në ballkonin e QIKA-s, si dhe raportimeve të vazhdueshme mbi aktivitetet e Javës së Krenarisë.

Në rrjetin social, Facebook, nga kjo organizatë joqeveritare kanë dhënë detaje lidhur me këtë akt.

“Persona të panjohur kanë vandalizuar me sprej me ngjyrë të zezë logon pranë zyrës së QIKA-s. Kujtojmë se pak ditë më parë me gjuhë të urrejtjes janë vandalizuar edhe zebrat pranë Hotel Grand të cilat aktivistet/ët i kishin ngjyrosur me ngjyrat e ylberit për Javën e Krenarisë”, kanë thënë ata.

QIKA e ka konsideruar këtë veprim si sulm ndaj medias dhe aktivizimit për të drejtat e njeriut.

Pas vandalizimit të logos së kësaj organizate, ka reaguar edhe Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës, të cilët këtë sulm e kanë konsideruar të papranueshëm.

“Për AGK-në, ky akt është i papranueshëm, i shëmtuar dhe sulm i drejtpërdrejt ndaj të drejtave të njeriut dhe lirisë së shprehjes, e medias”, thuhet në njoftimin e tyre.

AGK-ja ka bërë thirrje që për këtë rast të nisin hetimet.

“Vandalizimi i logos së QIKA-s, kontribuon në gjuhën e urrejtjes dhe sulmeve verbale ndaj personave të komunitetit LGBTIQ+, prandaj i bëjmë thirrje Policisë që të hetojë rastin me urgjencë. Për më tepër, që nuk është hera e parë që kjo organizatë është cak i sulmeve të ngjashme”, kanë shtuar ata.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore