Lajme

Zona humanitare e Gazës nuk është humane, thonë të evakuuarit


Ndërsa Izraeli po shtyn ofensivën e tij ushtarake në të gjithë Gazën, ushtria ka këshilluar vazhdimisht rreth dy milionë civilë, që të lëvizin në një “zonë humanitare” më të vogël se aeroporti Heathrow i Londrës.

Al-Mawasi është një rrip i ngushtë toke buzë Detit Mesdhe. Ka pak ndërtesa dhe kryesisht përbëhet nga duna ranore dhe tokë bujqësore.

Zona e përcaktuar si e sigurt nga Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF), është vetëm 8.5 km katror.

Reem Abd Rabu i ka kaluar javët e fundit duke fjetur në tokë dhe duke ndarë një tendë me katër familje të tjera në zonë.

Ajo është një nga 1.8 milionë palestinezët që janë zhvendosur që nga fillimi i luftës më 7 tetor pas sulmit të Hamasit ndaj Izraelit.

Ajo fillimisht udhëtoi për në Khan Younis pasi u largua nga Gaza veriore, por pasi shtëpitë aty pranë u bombarduan, ajo tha se ndjeu se duhej të shkonte në vendin që ushtria izraelite e identifikoi në hartë si të sigurt.

Reem i tha BBC-së se  al-Mawasi ishte një vend i braktisur, “jo një vend për qeniet njerëzore”.

Ajo mendoi se do të ishte e sigurt nga bombardimet dhe luftimet intensive, por kur mbërriti, gjeti pak ose aspak shërbime bazë.

“Uji vjen një ditë dhe jo për 10 ditët e ardhshme, madje edhe në banjë. Dhe është e njëjta gjë për energjinë elektrike,” tha ajo për BBC.

IDF u ka kërkuar civilëve të lëvizin në al-Mawasi në të paktën 15 raste në mediat sociale, e fundit më 2 dhjetor.

Përmendja e parë e zonës humanitare ishte më 18 tetor, kur zëdhënësi arab i IDF-së postoi në X: “IDF urdhëron banorët e Gazës të lëvizin në zonën humanitare në zonën e al-Mawasi, ku do të drejtohet ndihma humanitare ndërkombëtare nëse e nevojshme.”

Një tjetër postim, nga 21 tetori, thoshte: “Nëse jeta juaj dhe e atyre që doni janë të rëndësishme për ju, drejtohuni në jug të Wadi Gazës. Ne ju këshillojmë të arrini në zonën humanitare në Mawasi sipas udhëzimeve tona.”

Pak ose aspak lidhje interneti e ka bërë të vështirë për njerëzit gjetjen e zonave të sigurta në pjesë të tjera të Gazës.

Megjithatë, edhe udhëzimet e IDF për al-Mawasi kanë ndryshuar disa herë. Civilët thonë se ndryshimi i mesazheve e ka bërë të vështirë për ta që të dinë saktësisht se ku të gjejnë siguri edhe atje.

Çdo postim i IDF-së është shoqëruar nga një hartë që tregon një zonë të vogël brenda al-Mawasi ku gazanët duhet të evakuohen.

Por zona të ndryshme në al-Mawasi janë caktuar si “zona humanitare” nga Izraeli në data të ndryshme.

Më 18 tetor, IDF caktoi zonën humanitare të shënuar më poshtë me ngjyrë vjollce. Por tre ditë më vonë, IDF deklaroi një zonë tjetër – të treguar me blu.

Më pas, më 30 tetor, zona ndryshoi përsëri – në atë të shënuar me të gjelbër.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore