Lajme

Zjarri në një bllok apartamentesh në Vietnam vret 56 persona


Të paktën 56 persona kanë humbur jetën nga zjarri në një bllok apartamentesh në kryeqytetin e Vietnamit, Hanoi.

Lajmi u bë i ditur nga media shtetërore e Vietnamit, duke zbuluar se mes viktimave ka edhe fëmijë.

Zjarri shpërtheu gjatë natës në një ndërtesë nëntë-katëshe, ku banojnë rreth 150 banorë, sipas Agjencisë zyrtare të Lajmeve të Vietnamit (VNA), e cila tha se zjarri u kontrollua në orën 2 të mëngjesit (19:00 GMT).

I kontaktuar nga agjencia “Reuters”, një oficer i policisë së Hanoi tha se numri i viktimave ende nuk është finalizuar dhe nuk pranoi të japë detaje.

Imazhet televizive treguan zjarrfikës të pajisur me zorrë dhe shkallë në vendngjarje gjatë natës, ndërsa një shtëllungë tymi i trashë dhe i errët dilte nga ndërtesa ditën.

Policia vietnameze tha se po hetohet se çfarë e shkaktoi zjarrin.

Disa nga viktimat u shtruan në spitalet lokale me lëndime të shumta pasi u hodhën nga dritaret e tyre për t’i shpëtuar zjarrit, tha media shtetërore.

Kryeministri Pham Minh Chinh, vizitoi vendin e zjarrit të mërkurën dhe bëri thirrje për plotësimin e rregulloreve kundër zjarrit në ndërtesat e vogla të banimit dhe në zonat e banuara me popullsi të dendur, sipas një deklarate të qeverisë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore