Lajme

Zjarri në Egjipt: Të paktën 38 të plagosur nga zjarri në kompleksin e policisë


Një zjarr i madh në një kompleks policie në Egjipt ka lënduar të paktën 38 persona, sipas shërbimeve të urgjencës dhe mediave lokale.

Zjarrfikësit arritën të frenojnë flakët në objektin në Ismailia dhe spitalet lokale janë vënë në gatishmëri.

Videot e postuara në mediat sociale tregojnë ndërtesën – e cila është e pajisur me personel të policisë 24 orë në ditë – e mbuluar nga flakët.

Shkaku i zjarrit nuk dihet dhe qeveria nuk ka komentuar.

Burime të mbrojtjes civile thanë se zjarri ka shkaktuar shembjen e pjesëve të selisë së Drejtorisë së Sigurisë.

Ministria e Shëndetësisë e Egjiptit ka dërguar 50 ambulanca dhe dy avionë ushtarakë në ndërtesë, me të paktën 24 persona që po trajtohen për asfiksi dhe dy për djegie.

Ekziston frika se numri i personave të plagosur mund të jetë më i lartë me një gazetar egjiptian që raporton se për shkak të madhësisë së zjarrit, mund të ketë të vdekur.

Dy dëshmitarë që folën për agjencinë e lajmeve “Reuters” thanë se zjarrfikësit fillimisht u përpoqën për të vënë zjarrin nën kontroll, por mediat lokale thonë se pas më shumë se tre orësh ata arritën ta frenonin atë.

Zjarret vdekjeprurëse nuk janë të rralla në Egjipt për shkak të kodeve të zjarrit që zbatohen rrallë dhe kohëve të ngadalta të reagimit emergjent. Në gusht të vitit të kaluar, një zjarr i shkaktuar nga një qark i shkurtër vrau 41 persona në një kishë në Kairo.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore