Lajme

Zinxhiri japonez i sushit ngre padi për sjelljen e papërshtatshme virale të adoleshentit


Një zinxhir i restoranteve të sushit në Japoni po kërkon 383 mijë e 280 paund dëmshpërblim nga një restorant.

Atje, një adoleshent u filmua duke lëpirë një shishe salce soje dhe duke fshirë pështymë në një fetë peshku.

Kjo [shihet si pjesë e një vale të “terrorizmit sushi” që skandalizoi industrinë ushqimore buxhetore të vendit.

Sushiro, operatori më i madh japonez i restoranteve sushi, paraqiti padinë në një gjykatë në Osaka, duke argumentuar se kishte pësuar humbje financiare pasi incidenti shkaktoi frikën e publikut për higjienën e ushqimit.

Adoleshenti, emri i të cilit nuk bëhet i ditur, dyshohet se lëpiu shishen e salcës së sojës përpara se ta vendoste përsëri në raft, dhe më pas fshiu pështymën në një pjatë me sushi në janar.

Një video e incidentit e filmuar nga një person i dytë u bë virale, duke detyruar zinxhirët e restoranteve të marrin masa drastike për të qetësuar klientët nervozë.

Në mars, policia arrestoi tre persona me dyshimin për pengim me forcë të biznesit, duke përfshirë një 21-vjeçar i cili dyshohet se pinte nga një shishe salce soje në një restorant.

Asokohe firma ka thënë se shpreson që “shoqëria të pranojë gjerësisht se aktet antisociale janë krime dhe se këto lloj veprimesh nuk duhet të kryhen më në të ardhmen”.

Arrestimet – të parat që përfshinin klientët e dyshuar për “sjellje johigjienike dhe ngacmuese” – erdhën mes raporteve për akte të tjera sabotazhi që përfshinin ushqimin në sektorin e ngrënies me buxhet shumë miliarda dollarësh.

Në prill, një burrë rreth të 30-ave u padit me akuza të ngjashme pasi u filmua duke përdorur shkopinj të tij për të marrë turshi nga një enë e destinuar për të gjithë konsumatorët në një restorant.

Këto dhe raste të tjera detyruan disa zinxhirë të ndërmarrin veprime.

Në padinë kundër adoleshentit, Sushiro ka thënë se kishte pësuar një rënie të mprehtë në darka pas incidentit.

Dhe se kompania mëmë kishte pësuar një rënie të konsiderueshme në kapitalizimin e tregut në fund të janarit.

Sakaq, adoleshenti ka pranuar se ka lëpirë sendet e përbashkëta dhe ka shprehur pendim për veprimet e tij.

Avokatët e tij kanë thënë se ai nuk kishte ndërmend që videoja të postohej në internet, duke shtuar se konkurrenca e ashpër në sektorin buxhetor të sushit nënkuptonte se ishte e pamundur të fajësohej rënia e klientëve të Sushiro për veprimet e tij.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore