Sport

Zinedine Zidane preferon Manchester United para Bayern Munich


Zinedine Zidane

Ish-trajneri i Real Madrid-it, Zinedine Zidane thuhet se do të preferonte të drejtonte Manchester United sesa të bëhej trajneri i ri i Bayern Munich.

Zidane përjetoi sukses të rëndësishëm gjatë dy periudhave si trajner i Real Madrid-it, duke fituar 11 trofe, duke përfshirë tre radhazi të Champions League midis 2016 dhe 2018.

Pavarësisht se ka pasur sukses me “Los Blancos”, Zidane ka qenë pa punë që kur u largua nga “Santiago Bernabeu” në verën e vitit 2021.

Megjithatë, koha e tij jashtë loje nuk e ka penguar atë të lidhet me postin drejtues te gjiganti gjerman Bayern.

Një raport i fundit pohoi se Bayern ka kontaktuar me Zidane për të pasuar Thomas Tuchel, i cili tashmë ka konfirmuar se do të largohet nga roli i tij në fund të sezonit.

Kohët e fundit ka pasur një sugjerim se një marrëveshje është afër mes Bayern-it dhe Zidane, por duket se francezi heziton të angazhohet për klubin e Bundesliga-s.

Sipas gazetës franceze “L’Equipe”, Zidane do të preferonte të bëhej trajneri i ri i Man United sesa të merrte frenat në “Allianz Arena”.

Raporti pretendon se 51-vjeçari e sheh gjuhën gjermane dhe jetesën në Bavari si pengesa të mundshme për t’u bërë shefi i ri i Bayern-it.

Ndërsa ai nuk është në gjendje të flasë rrjedhshëm anglisht, Zidane besohet se e kupton më mirë atë sesa gjermanishten.

Legjenda e Real Madrid-it aktualisht po monitoron situatën në “Old Trafford” me pasiguri rreth të ardhmes së Erik ten Hag.

Ten Hag ka ende më shumë se një vit në kontratën e tij aktuale, por ai e ka parë pozicionin e tij të vihet nën vëzhgim pas një fushate jokonsistente.

Man United u eliminua në fazën e grupeve të Champions League në fillim të këtij sezoni dhe tani po lufton për të siguruar vendin e tyre në Evropë për sezonin 2024-25.

Duke marrë 50 pikë nga 32 ndeshje, “Djajtë e Kuq” janë në pozitën e shtatë me diferencë golash duke i mbajtur ata pas Newcastle United në vendin e gjashtë.

Kupa FA përfaqëson mundësinë e vetme për Man United për të fituar një trofe këtë sezon, me skuadrën e Ten Hag të vendosur të përballet me klubin e Championship Coventry City në gjysmëfinalen e së dielës në “Wembley”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore