Shqipëria

Zhytësit peshkojnë municione të pashpërthyera të Luftës së Dytë Botërore


Zhytësit shqiptarë matin municionet e marra gjatë një operacioni të përbashkët me zhytësit francezë nga kryqëzori minator Pluton, për të pastruar shtratin e detit Adriatik nga municionet e Luftës së Dytë Botërore në gjirin e Vlorës, në Shqipërinë jugperëndimore më 7 korrik 2022. AFP

Nën një shkëmb në gjirin e Vlorës, një nga vendet më të bukura në rivierën shqiptare, një zhytës del nga uji duke mbajtur një predhë artilerie të cilën e vendos me kujdes në plazhin me guralecë.

Kështu e nis shkrimin Agjencia Franceze e Lajmeve në rrëfimin e saj.

Predha dhe granata që datojnë nga Lufta e Dytë Botërore ndryshken në shtratin e detit, shkruan AFP-ja.

Kjo, duke ndotur ujin dhe duke paraqitur një kërcënim vdekjeprurës për jetën.

Në bordin e anijes mbështetëse të zhytjes Pluton, një grup prej rreth 10 zhytës francezë dhe shqiptarë të çminimit janë në një mision të përbashkët.

Kjo, për të gjetur dhe hequr municionet – por askush nuk e di se sa kanë mbetur ende.

Në më pak se dy orë, zhytësit mblodhën 85 copë municione mbresëlënëse.

Këto të fundit, me gjasë ishin hedhur qëllimisht në det nga trupat pushtuese italiane mbi shtatë dekada më parë.

Specialistët gjetën gjithsej 310 pajisje gjatë përpjekjes së përbashkët franko-shqiptare të vitit 2021.

Barazer de Lannurien shtoi se shumica e predhave të gjetura ishin predha artilerie, të vendosura midis shkëmbinjve në shtratin e detit.

Këtë herë, ekipi tha se ata gjetën mortaja dhe predha me kalibra që varionin nga 20 në 155 milimetra.

Ndërsa nuk ka vlerësime zyrtare për sasitë e municioneve të zhytura, ekspertët vlerësojnë se të paktën 20 rrënoja të Luftës së Dytë Botërore ndodhen pranë bregdetit të Shqipërisë në Adriatik.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore