Lajme

Zhduket avioni që mbante zëvendëspresidentin e Malawi


Një aeroplan që transportonte zëvendëspresidentin e Malawisë, Saulos Chilima dhe nëntë të tjerë është zhdukur, thuhet në një deklaratë nga zyra e presidentit.

Aeroplani i Forcave të Mbrojtjes së Malawi “doli nga radari” pasi u largua nga kryeqyteti, Lilongwe, të hënën në mëngjes, shtoi ai.

Avioni ishte dashur të ulej në Aeroportin Ndërkombëtar Mzuzu, në veri të vendit, vetëm pas orës 10:00 me orën lokale.

Në një fjalim të hënën vonë, presidenti Lazarus Chakwera tha se një operacion kërkimi dhe shpëtimi po vazhdonte.

“Ushtarët janë ende në terren duke kryer kërkimet dhe unë kam dhënë urdhër të rreptë që operacioni të vazhdojë deri në gjetjen e aeroplanit”, tha ai, duke shtuar se ishte një “situatë zemërthyese”.

“E di që të gjithë jemi të frikësuar dhe të shqetësuar – edhe unë jam i shqetësuar. Por dua t’ju siguroj se nuk kursej asnjë burim të disponueshëm për të gjetur atë aeroplan dhe po mbaj çdo fije shprese se do të gjejmë të mbijetuar”.

Chakwera më herët anuloi fluturimin e tij për në Bahamas, i cili ishte planifikuar për të hënën në mbrëmje.

Arsyeja e zhdukjes së avionit nuk dihet ende, i tha gjeneral Valentino Phiri zotit Chakwera. Moses Kunkuyu, ministri i informacionit në Malawi, i tha BBC-së se përpjekjet për të gjetur avionin janë “intensive”.

Chilima ishte rrugës për të përfaqësuar qeverinë në varrimin e ish-ministrit të kabinetit Ralph Kasambara, i cili vdiq tre ditë më parë.

Në vitin 2022, Chilima u arrestua dhe u akuzua për pretendimet se ai pranoi para në këmbim të dhënies së kontratave qeveritare. Muajin e kaluar gjykata hoqi akuzat, duke mos dhënë arsye për këtë vendim.

Kush është Saulos Chilima?

Përpara karrierës së tij politike, Chilima mbajti role kryesore udhëheqëse në kompani shumëkombëshe si Unilever dhe Coca Cola.

Ai është 51 vjeç. Ai është i martuar dhe ka dy fëmijë.

Chilima përshkruhet në uebsajtin e qeverisë si një “performues”, “arotik” dhe “një arritje”.

Ai ka një doktoraturë në menaxhimin e njohurive.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore