Shqipëria

Zgjedhjet vendore/ Nis projekti për informimin e komunitetit rom


Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi ka bërë me dije se në bashkëpunim me qeverinë britanike ka nisur projekti mbi informimin, sensibilizimin dhe edukimin e Komunitetit Rom për zgjedhjet vendore të 14 majit.

“Ekipi i KQZ trajnoi disa përfaqësues të organizatave të komunitetit rom mbi procesin e ardhshëm zgjedhor, duke shpjeguar se në këto zgjedhje do të votohet me dy fletë votimi, plotësimi korrekt i fletës së votimit, hapat për të votuar si dhe veprat penale në fushën e zgjedhjeve”, shkruan Celibashi.

Ndër të tjera, ai ravijëzoi se KQZ së bashku me trajnerët e organizatave të Komunitetit Rom do të vijojnë zbatimin e programit zgjedhor në terren me moton ‘Për Romët, Me Romët’.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore