Lajme

Zgjedhjet në Spanjë/ Suksesi i Madrid-it rrit shpresat për luftën e qendrës së djathtë në Evropë


Isabel Díaz Ayuso

Suksesi mahnitës i Isabel Díaz Ayuso në zgjedhjet e qeverisë rajonale të Madrid-it, Spanjë, në të cilin ajo dyfishoi pjesën e votës së Partisë Popullore (PP) me një fushatë luftarake, është një mësim për partitë e qendrës së djathtë në të gjithë Evropën që po përpiqen të mbajnë tërheqjen e tyre të gjerë.

Marka e zjarrtë konservatore ka ringjallur PP-në, një parti që vetëm dy vjet më parë u përplas me një humbje të përgjithshme poshtëruese të zgjedhjeve, duke hedhur votat e partisë liberale Ciudadanos dhe të djathtës ekstreme Vox.

Kreu në detyrë i rajonit të Madrid-it zhvilloi një fushatë populiste që kaloi në zhgënjimin e publikut me kufizimet e bllokimit të coronavirusi-t të vendosura nga qeveria kombëtare e udhëhequr nga socialistët.

Ndërsa kundërshtarët e 42-vjeçares u përpoqën ta etiketonin atë një spanjolle me tiparet e ish-presidentit amerikan Donald Trump, në fushatat kundër të djathtës ekstreme.

Aftësia e saj për t’u ofruar me votuesit ka impresionuar konservatorët e tjerë evropianë.

“Ajo flet shumë drejtpërdrejtë në një mënyrë të kuptueshme”, tha Tomi Huhtanen, drejtor ekzekutiv i Qendrës Wilfried Martens për Studime Evropiane, think-tank zyrtar i Partisë Popullore Evropiane. (think-tank, korporatë ose grup i organizuar për kërkime ndërdisiplinore me qëllimin e ofrimit të këshillave për një gamë të larmishme të çështjeve të politikave).

Suksesi elektoral i Díaz Ayuso këtë javë ishte një gjë e rrallë për partitë kryesore të Evropës të qendrës së djathtë dhe Demokristiane.

Kriza e identitetit e të cilave është vendosur të jetë tema mbizotëruese në një vit vendimtar zgjedhor.

“Të gjithë kanë folur për rënien e demokracisë sociale, por unë do të thoja se kriza e Demokracisë së Krishterë është më e rëndësishmja”, tha Jan-Werner Müller, një profesor i politikës në Universitetin Princeton.

“Nëse pyesni se çfarë përfaqëson Demokracia e Krishterë, shumica e njerëzve nuk do ta dinë”.

E djathta në Evropë

Demokratët e krishterë gjermanë ndjekin të Gjelbrit në sondazhet e opinionit përpara zgjedhjeve federale të shtatorit, me bazat e CDU-së në dukje jo entuziaste për lidershipin e Armin Laschet, i cili po garon që të pasojë Angela Merkel si kancelare.

Partia është e shqetësuar nëse do të bashkëpunojë me partinë e ekstremit të djathtë Alternativa për Gjermaninë në një nivel rajonal, me presionin në rritje në lindje të vendit.

Në Francë, republikanët e qendrës së djathtë janë në trazira pasi kapitulli i tyre Provence-Alpes-Côte d’Azur propozoi një listë të përbashkët me partinë e presidentit Emmanuel Macron për zgjedhjet rajonale të muajit tjetër.

Në dukje, ishte një përpjekje për të bllokuar të djathtën ekstreme. Por shumë republikanë dyshojnë se Macron, i cili është zhvendosur në të djathtë të rendit dhe ligjit, është duke u përpjekur t’i minojë ata përpara garës presidenciale të vitit të ardhshëm.

Shansi i këtij të fundit për t’u rizgjedhur qëndron në një revansh me udhëheqësen e ekstremit të djathtë Marine Le Pen.

Në Itali, Forza Italia është një hije e vetvetes së saj të mëparshme, sondazhi me vetëm 7%. Ajo është zëvendësuar si partia kryesore e qeverisë në të djathtë nga Lidhja Nacionaliste.

Matteo Salvini, udhëheqësi i Lidhjes, është zhvendosur së fundmi në qendër, duke zbutur euroskepticizmin e tij dhe duke mbështetur qeverinë e Mario Draghi-t, ish-shefi i Bankës Qendrore Evropiane.

Lidhja gjithashtu mendohet se do të bashkohet me partinë e djathtë nën siglën ‘Vëllezërit e Italisë’. Fati i qeverisë së Draghi-t mund të varet nga Salvini, i cili ishte një nga politikanët e parë të lartë evropianë që vlerësoi fitoren e Díaz Ayuso.

Problemet e qendrës së djathtë, në mënyrë paradoksale, vijnë ndërsa ndjenja publike në Evropë duket se po zhvendoset në të djathtë.

Një studim për think-tank Fondation Pour L’Innovation Politique zbuloi se 39% e votuesve në Francë, Gjermani, Itali dhe Mbretëri e Bashkuar u vendosën në të djathtë të spektrit politik, krahasuar me 27% me të majtën e vendit dhe 20% me qendrën.

Por, me përjashtim të dukshëm të Konservatorëve Britanikë, të cilët arritën fitore të konsiderueshme në zgjedhjet lokale këtë javë.

Megjithëse një dekadë në pushtet, partitë kryesore po përpiqen të kanalizojnë këtë ndjenjë. Ndryshe nga konkurrentët e tyre të rinj në të djathtën ekstreme.

Çfarë thonë kritikët

Sipas Fabio Wolkenstein, profesor asistent në Universitetin Aarhus, një temë e përsëritur do të jetë masa në të cilën partitë kryesore evropiane rrezikojnë dëmtimin e reputacionit duke punuar me “partitë sfiduese” të ekstremit të djathtë.

Díaz Ayuso ka thënë se ajo është e hapur për të qeverisur me Vox – edhe pse partia e saj e ka përjashtuar në teori atë në nivelin kombëtar – por ajo bëri një lëvizje të mirë për të drejtuar Madrid-in pa një koalicion zyrtar.

Tema e saj e fushatës së “Lirisë” për të fituar jetesën dhe për të shijuar jetën e famshme të natës në qytet kundër kërkesave të një qeverie mbizotëruese, majtiste luajti rol te votuesit e shtresës së mesme.

José Ignacio Torreblanca, kreu i zyrës së Madridit të Këshillit Evropian për Marrëdhëniet e Jashtme, tha se megjithëse e majta u përpoq të pikturonte Díaz Ayuso si Trump “ajo është më shumë Reaganite, e aftë të prodhojë deklarata banale, por edhe të prekë emocionet e njerëzve të lodhur nga kriza”.

Torreblanca gjithashtu vuri në dukje se ndërsa ajo është e pëlqyer nga votuesit e ekstremit të djathtë fitorja e saj elektorale erdhi kryesisht nga shembja e Ciudadanos.

E djathta spanjolle tani është e ndarë në dy anë.

“Suksesi i saj ka qenë të fillojë unifikimin e së drejtës. Por ajo nuk e asgjësoi Vox-in. Kështu që problemi mbetet”, tha ai.

Marrë nga Financial Times, përshtatur për Albanian Post!

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore