Lajme

Zgjedhjet në Indonezi: Presidenti nën kritika për ndërhyrje në votimin e ardhshëm


Presidenti indonezian Joko Widodo po përballet me kritika në rritje për ndërhyrjen e supozuar në zgjedhjet e afërta të vendit.

E gjitha vjen teksa vendi përgatitet të mbajë votimin më të madh të vetëm në botë.

Më shumë se 200 milionë njerëz kanë të drejtë të votojnë në zgjedhjet e Indonezisë të mërkurën, në të cilat do të zgjidhet presidenti i ardhshëm i vendit, si dhe përfaqësuesit e ardhshëm ekzekutiv dhe legjislativ në të gjitha nivelet administrative.

Prabowo Subianto, 72 vjeç, një ish-gjeneral ushtarak dhe ministri në detyrë i Mbrojtjes, po kryeson në sondazhe.

Pas tij vijnë ish-guvernatorët Anies Baswedan dhe Ganjar Pranowo.

Kritikët thonë se fushata e Prabowo ka përfituar padrejtësisht nga burimet dhe mbështetja e presidentit, i njohur gjithashtu si Jokowi.

Zyra presidenciale ka mohuar se Jokowi ka ndërhyrë në votim dhe ai nuk e ka mbështetur në mënyrë eksplicite Prabowo.

Jokowi është akuzuar se ka përdorur fuqinë e tij dhe burimet e qeverisë për të nxitur Prabowo, i cili ka premtuar të vazhdojë politikat e tij.

Një dokumentar, Dirty Vote, i drejtuar nga një gazetar i shquar investigativ indonezian, Dandhy Laksono, i cili akuzon Jokowi për përdorimin e zyrtarëve shtetërorë dhe fondeve për të ndihmuar fushatën e Prabowo, u bë viral pas publikimit të tij të dielën dhe është parë miliona herë.

Habiburokhman, nënkryetar i ekipit të fushatës së Prabowo, e përshkroi dokumentarin si shpifës, duke thënë se ishte “shumë supozues dhe shumë joshkencor”.

Prabowo, një ish-komandant, është një figurë e diskutueshme që ndiqet nga akuzat për shkelje të të drejtave të njeriut.

Ai u shkarkua nga ushtria mes akuzave se ishte përfshirë në rrëmbimin dhe torturimin e aktivistëve pro-demokracisë në vitet 1997 dhe 1998 dhe akuzohet për shkelje të të drejtave në Papua dhe Timorin Lindor.

Sakaq, Prabowo ka mohuar keqbërjen dhe nuk është ndjekur penalisht për pretendimet.

Të hënën, qindra studentë dhe aktivistë mbajtën protesta, duke akuzuar Jokowi për abuzim me pushtetin e tij për të ndihmuar fushatën e Prabowo.

Studentët u mblodhën në Yogyakarta në ishullin Java, duke goditur instrumentet e bambusë dhe duke mbajtur postera të pikturuar me slogane si “dërgoni Jokowi dhe miqtë e tij para drejtësisë”.

Presidentët indonezianë lejohen të bëjnë fushatë për kandidatët e ardhshëm, megjithëse nuk duhet të përdorin fondet shtetërore për ta bërë këtë, dhe është e pazakontë që liderët në largim ta bëjnë këtë.

Sondazhet sugjerojnë se Prabowo ka një epërsi të fortë, me sondazhet e publikuara javën e kaluar që parashikojnë se ai mund të sigurojë më shumë se 50% të votave të mërkurën.

Kandidatëve u kërkohet gjithashtu të fitojnë të paktën 20% të votave në të paktën gjysmën e 38 provincave të vendit. Pa këtë, votimi do të shkojë në një raund të dytë.

​Prabowo, i cili ka projektuar një imazh shumë më të butë në vitet e fundit, kandidon për të qenë president për herë të tretë, pasi ka humbur kundër Jokowi në vitet 2014 dhe 2019.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore