Lajme

Zemërim në Greqi: Fishekzjarrë u lëshuan nga një jaht, i vënë flakën pyllit në një zjarr masiv


Zjarri në një pyll në ishullin turistik grek Hydra, pranë Athinës, u ndez nga fishekzjarrë të lëshuar nga një jaht, thanë zjarrfikësit të shtunën, duke shkaktuar zemërim të gjerë.

Zjarri, i cili filloi të premten në mbrëmje, është vënë nën kontroll, thanë autoritetet.

Flakët u shkaktuan nga një fishekzjarr i lëshuar nga një jaht dhe dogji pyllin e vetëm me pisha në ishull, në një vend që është i vështirë për t’u aksesuar dhe nuk ka rrugë, tha ekipi sezonal i zjarrfikësve të ishullit në Facebook.

Kryetari i bashkisë së ishullit, Giorgos Koukoudakis, i tha kanalit televiziv publik ERT se ishte “i indinjuar që disa njerëz po ndezin zjarre në një mënyrë kaq të papërgjegjshme”.

Lajmi shkaktoi tërbim edhe në rrjetet sociale.

Greqia kohët e fundit ka ashpërsuar dënimet për zjarrvënie, me autorët që tani përballen me 20 vjet burg dhe një gjobë deri në 200 mijë euro.

Vendi po përgatitet për një verë veçanërisht të vështirë pasi autoritetet paralajmëruan se erërat e forta dhe temperaturat e larta nënkuptojnë se ekzistonte një “rrezik shumë i lartë” i zjarreve në pyje.

Vendi mesdhetar regjistroi valën e parë të të nxehtit të vitit javën e kaluar me temperatura që kaluan më shumë se 44 gradë Celsius në disa zona.

Zjarrfikësit grekë luftuan të premten me zjarret e ndezura nga erërat e forta tre ditë që lanë të paktën një person të vdekur.

Vitin e kaluar, një valë e egër e të nxehtit dyjavore u pasua nga zjarre shkatërruese në të cilat humbën jetën 20 persona.

Shkencëtarët paralajmërojnë se emetimet e karburanteve fosile të shkaktuara nga njerëzit po përkeqësojnë gjatësinë dhe intensitetin e valëve të të nxehtit në mbarë botën.

Sipas Panelit Ndërqeveritar të Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet Klimatike, rritja e temperaturave po çon në stinët e zgjatura të zjarreve dhe duke rritur zonën e djegur nga flakët.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore