Lajme

Zelensky viziton Ishullin e Gjarpërinjve në ditën e 500-të të pushtimit rus


Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky vizitoi Ishullin e Gjarpërinjve në Detin e Zi, ku Kievi siguroi një fitore të profilit të lartë në fillimin e luftës me Rusinë, e cila hyri të shtunën në ditën e saj të 500-të.

“Sot jemi në Ishujt e Gjarpërinjve, të cilët nuk do të pushtohen kurrë nga pushtuesi, ashtu si pjesa tjetër e Ukrainës, sepse ne jemi vendi i guximit”, deklaroi kreu i shtetit në një video pa datë të postuar në rrjetet sociale. “Dua të falënderoj këtu, nga ky vend i fitores, secilin prej ushtarëve tanë për këto 500 ditë”.

Zelensky shfaqet në video duke mbërritur me varkë në ishull dhe duke vendosur lule para një memoriali.

Presidenti ukrainas që vizitoi Stambollin u lut të shtunën në mëngjes së bashku me Patriarkun Ortodoks Bartolomeu për viktimat e luftës me Rusinë, e cila ka hyrë në ditën e saj të 500-të.

Volodymyr Zelensky, i cili takoi presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan të premten në mbrëmje, shkoi në selinë e Patriarkanës Ekumenike të Kostandinopojës në Bririn e Artë në Stamboll të shtunën në mëngjes, vunë në dukje gazetarët e AFP-së.

Pas një lutjeje të shkurtër për viktimat e konfliktit që ka pllakosur Ukrainën që nga fillimi i pushtimit rus më 24 shkurt 2022, të dy burrat folën larg kamerave.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan përsëriti në Stamboll mbështetjen e qartë për homologun e tij ukrainas Volodymyr Zelensky.

Kreu i shtetit turk, i cili priti Volodymyr Zelensky-n për herë të parë në Turqi që nga fillimi i luftës në shkurt 2022, vlerësoi disa ditë përpara samitit të NATO-s në Vilnius më 11 dhe 12 korrik se Ukraina “e meriton” të kthehet në Aleancës Atlantike dhe u bëri thirrje dy vendeve, Rusisë dhe Ukrainës, që të “kthehen në bisedimet e paqes”.

Ai gjithashtu njoftoi, gjatë një konference të përbashkët për shtyp me Volodymyr Zelensky, vizitën “muajin e ardhshëm” në Turqi nga presidenti rus Vladimir Putin.

OKB-ja ka denoncuar humbjen e jetës civile të shkaktuar nga ofensiva ruse në Ukrainë, pasi luftimet kalojnë kufirin 500-ditor.

Më shumë se 9 mijë civilë, përfshirë 500 fëmijë, janë vrarë që nga pushtimi rus më 24 shkurt 2022, tha në një deklaratë të premten Misioni i Monitorimit të të Drejtave të Njeriut të Kombeve të Bashkuara në Ukrainë, megjithëse zyrtarët e OKB-së kanë deklaruar më parë se numri i vërtetë ka të ngjarë të jetë shumë më i lartë.

“Sot ne shënojmë një tjetër moment historik të zymtë në luftën që vazhdon të marrë një numër të tmerrshëm mbi civilët ukrainas”, tha në një deklaratë Noel Calhoun, nënkryetare e Misionit të OKB-së për të Drejtat e Njeriut në Ukrainë.

Ndërsa këtë vit numri i vdekjeve ishte mesatarisht më i ulët se në vitin 2022, ai filloi të rritet përsëri në maj dhe qershor, vunë në dukje vëzhguesit.

Shtetet e Bashkuara i premtuan Ukrainës dërgimin e municioneve thërrmuese të premten, duke shënuar një hap të rëndësishëm dhe të përshëndetur si të tillë nga Volodymyr Zelensky.

“Një program i gjerë dhe shumë i nevojshëm ndihme në mbrojtje nga Shtetet e Bashkuara”, shkroi Volodymyr Zelensky në Twitter, duke shprehur “vlerësimin e tij për popullin amerikan dhe për presidentin Joseph Biden”.

“Ishte një vendim i vështirë”, tha këshilltari për sigurinë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan, duke argumentuar, megjithatë, se ishte “gjëja e duhur për t’u bërë” dhe se ukrainasit kishin garantuar “me shkrim” se do të minimizonin ” rreziqet e paraqitura ndaj civilët”.

Nga ana tjetër, Washington-i minimizoi shpresat e Volodymyr Zelensky, i cili shpresonte në mbështetjen e Perëndimit për hyrjen e vendit të tij në NATO në samitin e Vilniusit.

Kiev “ka ende shumë hapa për të ndërmarrë përpara se të bëhet anëtar”, paralajmëroi Jake Sullivan.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore