Lajme

Zelensky thotë se Rusia ka interes të drejtpërdrejtë në nxitjen e luftës në Lindjen e Mesme


Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha në fjalimin e tij të përditshëm me video të hënën se autoritetet ruse kanë një interes të drejtpërdrejtë në nxitjen e konfliktit në Lindjen e Mesme.

Sipas presidentit ukrainas, ai zhvilloi një takim me krerët e agjencive të inteligjencës të vendit dhe diplomatë të lartë në ditët e fundit për të diskutuar përshkallëzimin e ri në konfliktin midis Hamasit dhe Izraelit.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia “Meduza”.

“Sipas informacionit të disponueshëm – që është shumë i qartë – Rusia është e interesuar të nxisë luftën në Lindjen e Mesme, në mënyrë që një burim i ri dhimbjesh dhe vuajtjesh të dobësojë unitetin global, të shtojë ndarjen dhe kontradiktat dhe në këtë mënyrë të ndihmojë Rusinë të shkatërrojë lirinë në Evropë”, shtoi Zelensky.

Ai shtoi se propaganduesit e Rusisë aktualisht janë “ngazëllyer” dhe se “miqtë iranianë të Moskës po mbështesin hapur sulmuesit e Izraelit”.

“E gjithë kjo është një kërcënim shumë më i madh nga sa e kupton bota aktualisht. Luftërat e kaluara botërore kanë ndezur përmes agresioneve lokale. Dhe ne e dimë se si t’i kundërvihemi këtij kërcënimi. Dhe ne po përgatisim kundërmasa. Dhe më e rëndësishmja, ne po mbrojmë nevojën për unitet maksimal global”, theksoi presidenti ukrainas.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore