Lajme

Zelensky është hebreu më me ndikim në botë, sipas “The Jerusalem Post”


Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, kryeson renditjen e hebrenjve më me ndikim në botë sipas botimit “The Jerusalem Post”.

Një foto e kreut të shtetit ukrainas është vendosur në kopertinën e gazetës izraelite.

Kryeministri i Izraelit Yair Lapid dhe kryeministrja e Francës Elizabeth Bourne dolën në vendin e dytë dhe tretë.

Lista e 50 hebrenjve më me ndikim të vitit 2022 synon të tregojë diversitetin e kombit hebre.

Kjo, duke nxjerrë në pah njerëz nga sfera të ndryshme të jetës publike – qeveria, arti, mjekësia, letërsia dhe shkenca.

Në maj, Zelensky u bë personi më me ndikim i vitit 2022 sipas lexuesve të revistës amerikane “Time”.

Presidenti ukrainas tejkaloi në vlerësim personalitete të tilla të njohura si biznesmeni dhe shpikësi Elon Musk (3.5%), ish-kryeministri britanik Boris Johnson (3.4%) dhe homologu amerikan Joe Biden (3.1%).

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore