Lajme

Zelensky dënon sulmin ndaj Izraelit: Ukraina gjithashtu e njeh tmerrin e dronëve terroristë iranianë


Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit dhe thotë se kombi i tij e kupton “tmerrin” e dronëve iranianë, të përdorur gjithashtu nga Rusia në pushtimin e saj.

“Ukraina dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit duke përdorur dronë dhe raketa ‘Shahed’. Ne në Ukrainë e dimë shumë mirë tmerrin e sulmeve të ngjashme nga Rusia, e cila përdor të njëjtët dronë ‘Shahed’ dhe raketa ruse, të njëjtat taktika të sulmeve masive ajrore”, shkruan Zelensky në X.

“Duhet bërë çdo përpjekje për të parandaluar një përshkallëzim të mëtejshëm në Lindjen e Mesme. Veprimet e Iranit kërcënojnë të gjithë rajonin dhe botën, ashtu si veprimet e Rusisë kërcënojnë një konflikt më të madh, dhe bashkëpunimi i dukshëm midis dy regjimeve në përhapjen e terrorit duhet të përballet me një përgjigje të vendosur dhe të bashkuar nga bota”, shkruan ai.

“Tingulli i dronëve ‘Shahed’, një mjet terrori, është i njëjtë në qiejt mbi Lindjen e Mesme dhe Evropën. Ky tingull duhet të shërbejë si një thirrje zgjimi për botën e lirë, duke demonstruar se vetëm uniteti dhe vendosmëria jonë mund të shpëtojë jetë dhe të parandalojë përhapjen e terrorit në mbarë botën”, thotë udhëheqësi ukrainas.

Zelensky thotë se “fjalët nuk ndalojnë dronët dhe nuk përgjojnë raketat”, duke rinovuar thirrjen e tij për ndihmë.

“Është kritike që Kongresi i Shteteve të Bashkuara të marrë vendimet e nevojshme për të forcuar aleatët e Amerikës në këtë kohë kritike,” përmbyll ai.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore