Lajme

Zelanda e Re mund të anëtarësohet në aleancën e mbrojtjes “AUKUS”


Zelanda e Re mund të bashkohet me aleancën e mbrojtjes “AUKUS”, e cila përfshin Australinë, Britaninë e Madhe dhe Shtetet e Bashkuara.

Lajmi u bë i ditur nga “Radio Zelanda e Re”, duke cituar Zëvendës Sekretaren amerikane të Shtetit Wendy Sherman.

Sherman u takua me kryeministren e Zelandës së Re Jacinda Ardern dhe i quajti marrëdhëniet midis vendeve “tepër të vlefshme”.

AUKUS u përqendrua në nëndetëset bërthamore dhe mori shumë energji nga tre partnerët për shkak të qëllimit të projektit, tha Sherman.

Zelanda e Re ka përmirësuar aftësitë e saj në rajonin e Paqësorit.

Vendi duhej të merrte vendimet e tij për buxhetin e mbrojtjes dhe aftësitë që i nevojiteshin, shtoi Sherman.

Sipas saj, Zelanda e Re është një partner i rëndësishëm në Oqeanin Paqësor.

Më herët, u raportua se aleanca e mbrojtjes AUKUS ftoi Japoninë që t’i bashkohej.

SHBA-të, Britania e Madhe dhe Australia kanë krijuar një aleancë sigurie – AUKUS.

Vendimi i tre vendeve është sistematik dhe i shkaktuar, ndër të tjera, nga dëshira për të kundërshtuar ndikimin në rritje politik, ekonomik dhe ushtarak të Kinës.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore