Aplikacione

“Zbutja e rrezikut të zhdukjes nga inteligjenca artificiale duhet të jetë një prioritet global”


Një grup shefash ekzekutivë dhe shkencëtarësh nga kompani si OpenAI dhe Google DeepMind kanë paralajmëruar kërcënimin ndaj njerëzimit nga rivalët e teknologjisë me zhvillim të shpejtë.

“Zbutja e rrezikut të zhdukjes nga inteligjenca artificiale duhet të jetë një prioritet global krahas rreziqeve të tjera në shkallë shoqërore si pandemitë dhe lufta bërthamore”.

Kështu thuhet në një deklaratë të publikuar nga Qendra për Sigurinë e Inteligjencës Artificiale, një organizatë jofitimprurëse me qendër në San Francisko.

Më shumë se 350 drejtues, studiues dhe inxhinierë, duke përfshirë Sam Altman nga OpenAI, Demis Hassabis nga Google DeepMind dhe Dario Amodei nga Anthropic, ishin nënshkrues të deklaratës.

Geoffrey Hinton dhe Yoshua Bengio, të cilët fituan një çmim Turing për punën e tyre në rrjetet nervore dhe shpesh përshkruhen si kumbarët e inteligjencës artificiale, nënshkruan gjithashtu dokumentin.

Sakaq, Hinton la pozicionin e tij në Google në fillim të muajit për të folur lirshëm për dëmet e mundshme të teknologjisë.

Deklarata vjen pas thirrjeve për rregullim në të gjithë sektorin pasi një numër i lançimeve nga kompanitë e Big Tech kanë rritur ndërgjegjësimin për të metat e mundshme, duke përfshirë përhapjen e dezinformatave, përjetësimin e paragjykimeve shoqërore dhe zëvendësimin e punëtorëve.

Ligjvënësit e BE-së po ecin përpara me Aktin e Inteligjencës Artificiale të Evropës, ndërkohë që SHBA po shqyrton rregulloren.

ChatGPT i OpenAI i mbështetur nga Microsoft, i lançuar në nëntor, shihet si prijës në adoptimin e gjerë të inteligjencës artificiale.

Altman këtë muaj dha dëshmi për herë të parë në Kongresin e SHBA-ve, duke kërkuar rregullim në formën e licencave.

Në mars, Elon Musk dhe më shumë se një mijë studiues dhe drejtues të teknologjisë kërkuan një pauzë gjashtëmujore në zhvillimin e sistemeve të avancuara për të ndalur atë që ata e quajtën “garë armatimi”.

Por letra u kritikua për qasjen, përfshirë nga disa studiues të përmendur në arsyetimin e saj, ndërsa të tjerë nuk u pajtuan me pauzën e rekomanduar në teknologji.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore