Euro 2024

Zbulohet e ardhmja e Deschamps te Franca pas eliminimit nga Euro 2024


Didier Deschamps

Presidenti i Federatës Franceze të Futbollit (FFF) ka konfirmuar nëse trajneri i Francës Didier Deschamps do të vazhdojë në rolin e tij pas daljes së tyre në gjysmëfinale të Euro 2024.

Pasi kishte fituar tashmë Kupën e Botës si lojtar dhe trajner, duke qenë vetëm një nga tre lojtarët që e bëjnë këtë, Deschamps u përpoq të përsëriste suksesin në Kampionatin Evropian, 24 vjet pasi ishte pjesë e skuadrës që fitoi edicionin e vitit 2000.

Franca kishte shumë gabime për të korrigjuar në Gjermani, pasi ishte eliminuar në raundin e 16 nga Zvicra në Euro 2020, përpara se të përfundonte si nënkampione ndaj Argjentinës në Kupën e Botës 2022 në Katar.

“Les Bleus” kaluan në grupin e tyre si nënkampione dhe mposhtën Portugalinë me penallti për të arritur në gjysmëfinale, por ata nuk ia dolën kundër Spanjës.

Randal Kolo Muani u bë lojtari i parë francez që shënoi nga loja e hapur në Euro 2024 me një goditje me kokë në minutën e tetë, por një gol i mrekullueshëm i Lamine Yamal dhe goli i devijuar i Dani Olmo-s e dërgoi Spanjën në finale.

Ndërsa “La Roja” pret të mësojë nëse do të përballet me Anglinë apo Holandën të dielën, Franca kthehet në shtëpi, pasi nuk ka play-off për vendin e tretë në Euro.

Menjëherë pas ndeshjes, Deschamps lëshoi ​​një përgjigje të ftohtë ndaj një gazetari që e pyeti për të ardhmen e tij me ekipin kombëtar dhe ai ka ende dy vjet në kontratën e tij, që do të thotë se ai do të udhëheqë “Les Bleus” në Kupën e Botës 2026.

Tani, e ardhmja e Deschamps është sqaruar nga Philippe Diallo, presidenti i FFF-së, i cili ka konfirmuar se 55-vjeçari do të vazhdojë si shefi i bluve për të paktën dy vitet e ardhshme.

“Ai ka një kontratë dhe ka arritur objektivin sportiv që i ishte caktuar. Nuk shoh nevojë ta vë në dyshim kontratën e tij. Rezultatet e tij të kaluara flasin vetë dhe objektivat janë arritur. Didier do të vazhdojë misionin e tij”, tha Diallo për “L’Equipe”.

Deschamps është tashmë trajneri më jetëgjatë i Francës në histori, pasi ka marrë drejtimin e “Les Bleus” në verën e vitit 2012, dhe ai do të ketë kaluar 14 vjet në krye nëse qëndron vërtet në këtë detyrë deri në Kupën e Botës 2026.

Ish-mesfushori i Juventus-it krenohet me një rekord prej 102 fitoresh, 30 barazime dhe 28 humbje.

Për dy vitet e fundit, ish-trajneri i Real Madrid-it, Zinedine Zidane është konsideruar si pretendenti kryesor për të pasuar Deschamps si trajner i Francës.

Zidane mendohet se ka refuzuar mundësinë për t’u rikthyer në drejtimin e klubit për shkak të dëshirës së tij për të marrë drejtimin e vendit të tij, pavarësisht interesit të raportuar nga Shtetet e Bashkuara, Manchester United, Juventus, Marseille dhe Arabia Saudite.

Shpresat e 52-vjeçarit për t’u bërë trajner i bluve pësuan një pengesë kur Deschamps nënshkroi marrëveshjen e tij të re deri pas Kupës së Botës 2026, dhe me sa duket ai do të duhet të presë edhe më shumë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore