Vende

Zbulohen varre sekrete egjiptiane që datojnë 4300 vjet më parë – gjenden thesaret misterioze dhe ‘mumia e artë’


Egjiptologët kanë zbuluar një varr faraonik pranë kryeqytetit Kajro që mban mumien më të vjetër dhe “më të kompletuar” që është zbuluar në vend.

Kështu deklaroi udhëheqësi i ekipit të gërmimeve, Zahi Hawass.

“Mumia 4300-vjeçare u gjet në fund të një boshti 15 metrash në një grup varresh të zbuluara së fundmi me varre të dinastisë së pestë dhe të gjashtë pranë Piramidës së Hapit në Saqqara”, u tha gazetarëve Hawass, drejtori i ekipit.

Mumia, e një njeriu të quajtur Hekashepes, ishte në një sarkofag gëlqeror që ishte mbyllur në llaç.

“Kjo mumie mund të jetë mumia më e vjetër dhe më e plotë e gjetur në Egjipt deri më sot”, tha në një deklaratë Hawass, një nga ish-ministrat e antikiteteve të Egjiptit.

Ndër varret e tjera të gjetura ishte një që i përkiste Khnumdjedef, një mbikëqyrës fisnikësh dhe një prift gjatë mbretërimit të Unasit, faraonit të fundit të dinastisë së pestë.

Ishte zbukuruar me skena të jetës së përditshme.

Një varr tjetër i përkiste Merit, “ruajtësit të sekreteve dhe ndihmësit të prijësit të madh të pallatit”.

Statuja të shumta u gjetën midis varreve, duke përfshirë një që përfaqësonte një burrë dhe gruan e tij dhe disa shërbëtorë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore