Lajme

Zbulohen gropa hënore me temperatura komode për eksplorim


Shkencëtarët e NASA-s kanë zbuluar vende me hije brenda gropave në Hënë që rrinë pezull rreth një temperaturë 17 gradë Celsius.

Gropat do të bënin vende termikisht të qëndrueshme për eksplorimin hënor në krahasim me zonat në sipërfaqen e Hënës.

Eksplorimi hënor është pjesë e qëllimit të NASA-s për të eksploruar dhe kuptuar të panjohurën në hapësirë.

Gropat u zbuluan për herë të parë në Hënë në vitin 2009 dhe që atëherë shkencëtarët kanë pyetur veten nëse ato kanë çuar në shpella që mund të eksplorohen ose që mund të përdoren si strehë.

Gropat do të ofronin gjithashtu njëfarë mbrojtjeje nga rrezet kozmike, rrezatimi diellor dhe mikrometeoritët.

Dy nga gropat më të spikatura kanë mbikalime të dukshme që të çojnë qartë në shpella ose zbrazëtira dhe ka prova të forta që mbikalimi i një tjetri mund të çojë gjithashtu në një shpellë të madhe.

Ekipi i NASA-s përdori modelimin kompjuterik për të analizuar vetitë termike të pluhurit shkëmbor dhe hënor, si dhe për të përshkruar temperaturat e gropës me kalimin e kohës.

Rezultatet zbuluan se temperaturat brenda kufijve me hije të përhershme të gropës luhateshin vetëm pak gjatë gjithë ditës hënore.

Ekipi beson se mbingarkesa e hijes është përgjegjëse për temperaturën e qëndrueshme, duke kufizuar nxehjen e gjërave gjatë ditës dhe duke parandaluar që nxehtësia të rrezatohet gjatë natës.

Një ditë në Hënë zgjat rreth 15 ditë tokësore, gjatë të cilave sipërfaqja bombardohet vazhdimisht nga rrezet e diellit dhe shpesh është mjaft e nxehtë.

Netët brutalisht të ftohta zgjasin gjithashtu rreth 15 ditë tokësore.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore