Lajme

Zbardhet akuza për ushtarakun që zbuloi dokumentet e Pentagon-it


Ushtari i Gardës Kombëtare Amerikane, Jack Teixeira u padit të premten në lidhje me rrjedhjen e dokumenteve të klasifikuara të Ministrisë së Mbrojtjes të SHBA-ve (Pentagon).

Lajmi u bë i ditur nga gazeta amerikane “New York Times” dhe multimediali “CNN”.

Teixeira, i cili u paraqit në gjykatë në Boston të premten, akuzohet për mbajtjen dhe transferimin e paautorizuar të informacionit të mbrojtjes kombëtare, si dhe heqjen e paautorizuar të informacionit të klasifikuar dhe materialeve të mbrojtjes.

Të mërkurën e ardhshme, më 19 prill, gjykata duhet të zgjedhë masën parandaluese për Teixeira.

Prokuroria kërkon që ai të caktohet në masën e arrestit deri në nisjen e gjykimit.

Ushtaraku 21-vjeçar i krahut të zbulimit të Gardës Kombëtare Ajrore të Massachusetts u arrestua nga Byroja Federale e Hetimit një ditë më parë.

Teixeira u identifikua si fajtori i mundshëm i “rrjedhjes” së dokumenteve sekrete.

Sipas mediave, ai ishte administratori i një grupi online në të cilin shpërndante të dhëna sekrete të inteligjencës së Pentagonit, veçanërisht për aftësitë mbrojtëse të Ukrainës.

Siç e dini, një numër i madh dokumentesh të inteligjencës amerikane janë publikuar në rrjetet sociale javët e fundit.

Lidhur me këtë, Pentagon-i ka nisur një hetim për rrjedhjen e informacionit, i cili mund të zgjasë disa muaj.

Departamenti Amerikan i Shtetit thotë se incidenti që përfshin publikimin e dokumenteve të klasifikuara të Departamentit të Mbrojtjes së SHBA-ve nuk do të ndikojë në mbështetjen për Ukrainën në luftën e saj me Rusinë.

FBI-ja arreston të dyshuarin në lidhje me “rrjedhjet” e Pentagon-it

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore