Sport

Ylli i Wiganit, James McClean thotë se futbolli duhet të lejojë luftime në stilin e hokejit në akull


Featured Image Credit: Sky Sports/Alamy

Anësori i Wiganit, James McClean mendon se futbolli duhet të ndryshojë rregullat e tij për t’i lejuar lojtarët të luftojnë për 10-15 sekonda dhe të mos përjashtohen.

Sa herë që shpërthen një përleshje në një ndeshje futbolli, komentuesit do të thonë diçka të ngjashme me “nuk na pëlqen t’i shohim këto skena”, gjë që për shumë njerëz që e shikojnë nuk është plotësisht e vërtetë.

Tifozët e Manchester United mund të mos kishin dashur të shihnin Casemiro të përjashtuar dy javë gjatë ndeshjes së tyre kundër Crystal Palace, por atyre me siguri u pëlqeu pamja e brazilianit që mbronte shokun e skuadrës Antony.

Ata ndoshta u lanë më pak të impresionuar kur Andrew Robertson dhe Conor Coady u përplasën në derbin e Merseyside të javës së kaluar dhe nuk u dha asnjë dënim.

Ndërsa tifozët mund të shijojnë pak përleshje gjatë një loje, shumica prej nesh do të pranonin se kur bëhet e dhunshme një lojtar e meriton të shkojë në dhomat e zhveshjes, pasi të jetë përjashtuar me karton të kuq.

Megjithatë, ylli i Wigan McClean me sa duket nuk mendon se duhet të jetë kështu.

Irlandezi mendon se, si hokej mbi akull, lojtarët e përfshirë më pas duhet të ndalohen për një kohë, në vend që të mos lejohen të kthehen në fushë.

Është shumë e rrallë në një ndeshje futbolli që të ndodhë diçka tjetër përveç shtytjes dhe pastaj shpërndahet disa sekonda më vonë me disa kartonë të verdhë.

Në versionin e McClean tingëllon sikur do të kishte goditje të vërteta dhe më pas lojtarët do të freskoheshin për 10 minuta para se të ktheheshin.

Rregullat e NHL thonë se lojtarët që luftojnë marrin një kohë dënimi prej pesë minutash. Kjo përveç atyre që kanë lënë pankinën për t’u bashkuar me përleshjen ose kanë përdorur mjete të forta. Në këtë rast ata nxirren jashtë. Lojtarët e përfshirë në tre përleshje në një ndeshje gjithashtu përjashtohen.

Në ligat e tjera dhe në Lojërat Olimpike, rregullat janë më të rrepta, me çdo lojtar që fillon një luftë të përjashtuar menjëherë, ndërsa lojtarët e tjerë të përfshirë janë të dënuar me kohë loje.

Sido që të jetë, nuk ka gjasa të futet në futboll së shpejti.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore