Film

Yjet e mëdhenj të Hollywood-it kërkojnë nga Akademina që menjëherë të përfshijë hebrenjtë në standardet e përfaqësimit


Disa yje kryesorë në Hollywood janë ndër ata që bëjnë thirrje që Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit – organi që qëndron pas Çmimeve të Akademisë – të shtojë menjëherë hebrenjtë në standardet e përfshirjes dhe diversitetit të organizatës dhe po kritikojnë grupin për mbikëqyrjen.

Aktorët duke përfshirë Tiffany Haddish, Josh Gad, David Schwimmer, Debra Messing, Emmanuelle Chriqui, Ginnifer Goodwin, Iliza Shlesinger, Julianna Margulies dhe Mayim Bialik janë ndër afro 300 figurat e Holliywood-it që nënshkruan një letër të hapur drejtuar Akademisë këtë javë, duke kërkuar përfshirjen e hebrenjve.

“Ndërsa ne përshëndesim përpjekjet e Akademisë për të rritur rrëfimet e larmishme dhe autentike, një përpjekje për përfshirje që përjashton hebrenjtë është zhytur dhe keqkupton antisemitizmin”, thuhet në letrën e marrë nga CNN.

“Mungesa e hebrenjve nga grupimet ‘të nën-përfaqësuara’ nënkupton që hebrenjtë janë të mbipërfaqësuar në filma, gjë që është thjesht e pavërtetë”, thuhet tutje.

Në vitin 2020, si pjesë e nismave të saj të reja të diversitetit, Akademia zbuloi standarde të reja që kërkojnë që filmat të dorëzojnë të dhëna konfidenciale të përfshirjes për t’u konsideruar për fotografinë më të mirë.

Çmimet e ardhshme “Oscar 2024” janë viti i parë që një film që paraqitet për filmin më të mirë do t’i duhet të përmbushë këto standarde përfshirjeje.

Në atë kohë, Akademia tha se identifikoi “grupe të nënpërfaqësuara” si femra, LGBTQ+, njerëz me aftësi të kufizuara konjitive ose fizike ose që janë të shurdhër ose me vështirësi në dëgjim, si dhe grupe racore ose etnike.

“Grupet e nënpërfaqësuara racore ose etnike” të përshkruara në standardet e Akademisë janë aziatikë, hispanikë/latinks, zezakë/afro-amerikanë, indigjenë/vendas amerikanë/vendas të Alaskës, të Lindjes së Mesme/Afrikës Veriore dhe vendasve Havai ose ishujve të tjerë të Paqësorit”, u tha në njoftim.

Heqja e hebrenjve në listën e grupeve të mbrojtura “fshin popullsinë hebreje dhe përjetëson mitet e bardhësisë, fuqisë hebreje dhe se racizmi kundër hebrenjve nuk është një çështje madhore ose se është një gjë e së kaluarës”, pohon letra.

Letra u organizua nga grupi i avokimit Hebre në Byronë e Hollywood-it të Qytetit për Përfaqësimin Hebre.

“Hebrenjtë janë një grup shumë i keqkuptuar, që do të thotë se ndërsa komunitetet e tjera kanë përfituar nga diversiteti, përfshirja dhe tregimi autentik, hebrenjtë janë lënë jashtë. Hebrenjtë kanë qëndruar historikisht me grupe të tjera të margjinalizuara, por për fat të keq nuk janë ngritur në këmbë, por kjo letër tregon se diçka po ndryshon”, tha themeluesi dhe drejtori ekzekutiv i grupit, Allison Josephs.

Aktorët, regjisorët, producentët, agjentët, skenaristët dhe drejtuesit e Holliywood-it nënshkruan letrën, duke përfshirë krijuesin e “Friends” Marta Kauffman, producentin Greg Berlanti, aktivistin Noa Tishby dhe komedianin Michael Rapaport.

“Përjashtimi i hebrenjve nga Standardet e Përfaqësimit dhe Përfshirjes së Akademisë së Filmit po diskriminon një klasë të mbrojtur duke zhvlerësuar identitetin e tyre historik dhe gjenetik. Kjo duhet të adresohet menjëherë duke përfshirë hebrenjtë në këto standarde”, vijon letra.

“Ekziston një detyrë për botën e argëtimit të bëjë pjesën e saj në shpërndarjen e përshkrimeve të plota dhe njerëzore të hebrenjve, për të rritur mirëkuptimin dhe ndjeshmërinë tek shikuesit në këto kohë të rrezikshme. Ne i kërkojmë udhëheqjes së Akademisë së Filmit të bëjë pjesën e saj në avancimin e një kauze të drejtë që është injoruar për një kohë të gjatë”, përfundon letra.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore