Lajme

Yjet botërorë që përqafuan Putin-in, a ndihen të turpëruar?


Nga Leonardo DiCaprio te Steven Seagal, emrat më të mëdhenj që dikur ishin të lumtur që shoqëroheshin me presidentin rus, Vladimir Putin.

A janë penduar? Jo plotësisht.

Ishte një nga ato momentet surreale, kur edhe pak argëtim lë shenjë në histori.

Vladimir Putin performoi këngën Blueberry Hill gjatë një eventi bamirësie për fëmijë në Shën Petersburg në vitin 2010, ndërsa një turmë me persona VIP – duke përfshirë Sharon Stone, Kevin Costner, Kurt Russell, Goldie Hawn, Gérard Depardieu, Vincent Cassel dhe Monica Bellucci – duartrokitën.

Në vitin 2022, pas sulmit të pamëshirshëm të Putin-it në Ukrainë, të ftuarit e pranishëm atë ditë ndoshta duhet të ndihen edhe të turpëruar – por ata nuk janë të vetmit personazhe të famshëm perëndimorë që iu afruan Putin-it.

Tani, ndërsa emra të mëdhenj nga Angelina Jolie te Sean Penn dhe Mark Ruffalo japin mbështetjen e tyre për Ukrainën e rrethuar, Hollivudi duhet të shqetësohet për ditët kur dilnin publikisht me Putin.

Në mesin e viteve 2000, ai thjesht kishte gllabëruar disa provinca ish-sovjetike dhe kishte parë disidentët e çuditshëm – ngjarje që nuk shqetësonin shumicën e lexuesve të showbizz-it.

Rusia ishte një treg i rëndësishëm filmi në zhvillim dhe në mënyrë të vendosur në qarkun e të famshmëve.

Kështu që Jean-Claude Van Damme, në vitin 2007, do të jepte një shfaqje për presidentin gjatë një ngjarjeje MMA-së në Shën Petersburg, ndërsa Leonardo DiCaprio ngjitej pas shokut të tij të dashur të maces, gjatë një samiti për ruajtjen e maceve të mëdha në 2010.

Por Putin-i, i kritikuar për agresionet e tij në Çeçeni dhe Gjeorgji, dhe me dyshimet që vërtiteshin rreth agjencive shtetërore pas vrasjeve të Litvinenkos dhe Anna Politkovskaya – kishte shumë nevojë për legjitimitetin ndërkombëtar.

Operacionet fotografike me yje të mëdhenj dhe hyrja e nënkuptuar në zonën VIP të argëtimit masiv global ndihmuan në normalizimin e gjendjes së tij mashtruese në sytë e botës.

Ose kështu supozoi ai.

Në vitin 2014, kur Putin-i kishte aneksuar Krimenë dhe në atë kohë ishte e qartë se ai nuk do të dorëzonte udhëheqjen së shpejti, Hollivudi nisi të kishte turp.

Putin-i po i ngjante gjithnjë e më shumë një shejtan të përhershëm vizatimor të të ngjashmit të Blofeldit.

Agjencia e tij e huaj e inteligjencës ushtarake u quajt madje GRU, si keqbërësi i neveritshëm.

Por mbeti një grup referuesish të botës së filmit, të cilët nuk shqetësoheshin nga statusi i tij në rritje: jo vetëm Depardieu, por Mickey Rourke, Steven Seagal dhe regjisori Oliver Stone.

Në fakt, ky grup dukej se e përqafuan atë në mënyrë aktive. Tre prej tyre ranë në kampin e idiotëve të dobishëm.

Depardieu mori nënshtetësinë ruse dhe normën e saj lehtësuese të taksës së sheshtë prej 13%, në vitin 2013, pasi kritikoi qeverinë franceze për planet e saj.

Në kushte miqësore me Putin-in, ai e quajti Rusinë “një demokraci e madhe” në një letër të hapur.

Në një festival letonez të filmit në vitin 2014, Depardieu ishte mjaftueshëm i mbushur me ndjenja të mëdha për ta shpallur Ukrainën “pjesë të Rusisë”.

Ndërkohë, Rourke nuk ishte i shqetësuar nga inkursioni i Putin-it në Krime dhe e gjykoi atë “një zotëri të vërtetë”, ndërsa bleu një bluzë me fytyrën e liderit në të në një dyqan në Moskë në 2014.

Seagal as që përpiqet të luajë atë kartë të tërheqjes.

Me nënshtetësi ruse në vitin 2016, ai e kishte quajtur tashmë aneksimin e Krimesë nga Putin-i “shumë të arsyeshëm” dhe e lavdëroi presidentin si “një nga udhëheqësit më të mëdhenj të gjallë në botë”.

Marrë nga The Guardian, përshtatur për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore