Lajme

Yang Hengjun: Shkrimtari australian dënohet me vdekje në Kinë


Shkrimtari australian Yang Hengjun është dënuar me vdekje nga një gjykatë kineze, pesë vjet pasi u arrestua dhe u akuzua për spiunazh.

Dënimi mund të zëvendësohet me burgim të përjetshëm pas dy vjetësh, sipas zyrtarëve australianë.

Yang – një studiues dhe romancier që shkruante në blog për çështjet e shtetit kinez – i mohon akuzat, të cilat nuk janë bërë publike.

Sakaq, qeveria australiane thotë se është “e tmerruar” nga rezultati.

Ai vjen pas një vizite historike në Kinë nga kryeministri Anthony Albanese në fund të vitit të kaluar, e cila kishte për qëllim përmirësimin e marrëdhënieve që ishin përkeqësuar vitet e fundit.

Ministrja e Jashtme Penny Wong ka thirrur ambasadorin e Kinës në Australi për një shpjegim.

“Ne vazhdimisht kemi bërë thirrje për standarde bazë të drejtësisë, drejtësi procedurale dhe trajtim njerëzor për Yang, në përputhje me normat ndërkombëtare dhe detyrimet ligjore të Kinës”, tha ajo në një deklaratë.

“Të gjithë australianët duan të shohin Yang të ribashkuar me familjen e tij. Ne nuk do të heqim dorë në mbrojtjen tonë”.

Zyrtarët australianë kanë ngritur më parë shqetësime për trajtimin e tij, por ministria e Jashtme e Kinës i ka paralajmëruar ata që të mos ndërhyjnë në këtë rast dhe të respektojnë “sovranitetin gjyqësor” të vendit.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Wang Wenbin tha se rasti i Yang ishte “trajtuar me rigorozitet” në përputhje me ligjin dhe se të drejtat e tij gjyqësore dhe konsullore ishin respektuar.

Ndërkohë, mbështetësit e Yang e kanë përshkruar ndalimin e tij si “persekutim politik”.

Yang, i cili më parë ka punuar për Ministrinë e Sigurisë së Shtetit të Kinës, u mbiquajt “shitësi i demokracisë”, por shkrimet e tij shpesh shmangnin kritikat e drejtpërdrejta ndaj qeverisë.

Ai jetonte në New York, por udhëtoi për në Guangzhou në janar 2019 me gruan e tij dhe fëmijën e saj – të dy shtetas kinezë – me vizë kur u kap në aeroport.

Çështja e 58-vjeçarit është shpalosur kryesisht me dyer të mbyllura që atëherë, duke përfshirë një gjyq të fshehtë në vitin 2021.

Drejtoresha e Human Rights Watch për Azinë, Elaine Pearson, tha se rasti i tij ka ngritur një mori shqetësimesh të procesit të rregullt ligjor.

“Ai ka pasur akses të vonuar dhe të kufizuar në përfaqësimin ligjor, një gjyq me dyer të mbyllura – dhe vetë Yang ka pretenduar torturë dhe rrëfime të detyruara gjatë marrjes në pyetje”, tha ajo.

Yang ka ende rrugë apeli në dispozicion, tha Wong, por djemtë e tij në Australi kanë thënë më parë se shëndeti i tij po përkeqësohet dhe se ai nuk po merr trajtim mjekësor.

Përpara udhëtimit të Albanese në Pekin nëntorin e kaluar, djemtë e Yang i shkruan kryeministrit për të kërkuar ndihmën e tij për të siguruar lirimin e babait të tyre, duke përmendur shëndetin e tij.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore