Lajme

Xiaomi do të nxjerrë në treg automjetin e vet të parë elektrik


Prodhuesi kinez i telefonave inteligjentë Xiaomi do të nxjerrë në treg automjetin e tij të parë elektrik dhe do të fillojë të marrë porosi.

Shefi ekzekutiv Lei Jun ka thënë këtë javë se Speed Ultra 7 (SU7) do të ketë një çmim nën 69 mijë dollarë.

Sakaq, lëvizja do të bëjë që gjigandi i teknologjisë të përballet me rivalë si Tesla dhe BYD.

Hyrja e Xiaomi-t në tregun e makinave elektrike vjen pasi rritja e shitjeve është ngadalësuar globalisht, duke shkaktuar një luftë çmimesh.

Firma shpreson që sistemi operativ i përbashkët i SU7 me telefonat, laptopët dhe pajisjet e tjera të tij do të tërheqë klientët ekzistues.

Xiaomi është shitësi i tretë më i madh i telefonave inteligjentë në mbarë botën me një pjesë të tregut prej rreth 12 për qind, sipas firmës kërkimore Counterpoint.

SU7, të cilin Xiaomi e ka ngacmuar që nga viti i kaluar, ka bërë krahasime me modelet e makinave sportive Taycan dhe Panamera të Porsche.

Ai do të prodhohet nga një njësi e prodhuesit shtetëror të makinave BAIC Group në një fabrikë në Pekin që mund të prodhojë deri në 200 mijë automjete në vit.

Në një tregues të sfidave me të cilat përballen firmat e teknologjisë që duan të prodhojnë makina elektrike, prodhuesi i iPhone Apple muajin e kaluar thuhet se anuloi planet për të ndërtuar një makinë elektrike.

Xiaomi ndërkaq ka bërë me dije se do të investojë 10 miliardë dollarë në biznesin e saj të automjeteve gjatë 10 viteve të ardhshme.

“Tregu kinez i makinave elektrike është shumë i pjekur dhe krijon një ekosistem shumë të qëndrueshëm për prodhuesit”, ka dalluar Abhishek Murali nga firma kërkimore Rystad Energy.

Sipas tij, zinxhiri i furnizimit të baterive është shumë i fortë dhe rrjeti i karikimit në vend po rritet gjithashtu për të përmbushur furnizimin në rritje të makinave elektrike.

Ndërkohë, nxjerrja në treg e makinës së parë të Xiaomi-t vjen pasi një luftë çmimesh në tregun kinez të automjeteve elektrike po intensifikohet.

Tesla, e cila drejtohet nga multi-miliarderi Elon Musk, ka ulur koston e makinave të veta në Kinë me mijëra dollarë në muajt e fundit pasi rivalët lokalë si prodhuesi më i shitur i makinave elektrike në botë BYD kanë ulur çmimet.

Tanimë, tregu më i madh i makinave në botë është i mbushur me njerëz.

Ndaj Xiaomi është një nga të paktat hyrje të reja të mundshme që ka marrë miratimin nga autoritetet teksa zyrtarët përpiqen të frenojnë një vërshim lojtarësh të rinj.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore