Sport

Xavi: Neymar nuk është në planet tona


Trajneri i Barcelonës, Xavi Hernandez, i ka mohuar thashethemet se Neymar mund t’i bashkohet klubit këtë verë, duke deklaruar se ai të paktën as nuk ishte në planet e tyre.

Pasi Lionel Messi njoftoi largimin nga Paris Saint-Germain tek Inter Miami dhe jo te Barcelona, ​​thashethemet shpërthyen të enjten në mëngjes se Neymar i ishte ofruar Barcelonës.

Sipas raportit, braziliani duket se do të kërkojë një largim nga PSG-ja këtë verë, madje edhe do të ishte i lumtur të ulte në mënyrë drastike pagën e tij.

I pyetur për këtë çështje nga Gerard Romero, Xavi u trondit nga sugjerimi, pa dijeni për raportet.

“Ah… Surprizë… Kjo është një surprizë”, tha fillimisht Xavi i habitur me pyetjen.

“Shikoni, unë e vlerësoj Neymar si person, si lojtar, si mik, ai është një lojtar i madh, por ai nuk është në planet tona jo”.

Do të kishte qenë një surprizë e madhe, edhe me uljen e pagës së Neymar-it, nëse Barcelona do të ishte në gjendje të akomodonte një marrëveshje për brazilianin, pasi që ajo me Messi-n dështoi.

Për më tepër, problemet e vazhdueshme të lëndimeve të Neymar-it e bëjnë atë një lëvizje të rrezikshme në moshën 31-vjeçare dhe për një klub që ka prioritete të tjera në treg.

Kujtojmë që Neymar kaloi katër vite te Barcelona, nga vera e vitit 2014 deri në vitin 2017, kur iu bashkua PSG-së për 222 milionë euro, transferim ky që ende e mban rekordin si më i shtrenjti në historinë e futbollit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore