Aplikacione

X tani vlen vetëm 19 miliardë dollarë


Elon Musk ka njoftuar stafin e X se vlera e kompanisë është ulur në 19 miliardë dollarë, nga 44 miliardë dollarë që ai pagoi për të blerë kompaninë vitin e kaluar.

Twitter, i quajtur tani “X,” ka kaluar një periudhë të vështirë pas blerjes nga Musk, duke përballur sfidën e rritjes së të ardhurave dhe uljes së shitjeve të reklamave.

Elon Musk's long list of problems to solve if he becomes Twitter's new owner

Gjatë kësaj periudhe, Musk ka zvogëluar numrin e punonjësve dhe ka vendosur tarifa të reja.

Konkurrenca është intensifikuar me aplikacionin Threads të Mark Zuckerberg, i cili ofron të njëjtin koncept.

Twitter muajin e kaluar u hetua nga BE për shpërndarjen e përmbajtjes së dhunshme dhe dezinformatave në lidhje me luftën Izrael-Hamas.

Platforma u emërua së bashku me TikTok dhe Meta të zotëruar nga Facebook për dështimin për të trajtuar përhapjen e dezinformatave dhe materialeve të tjera të dëmshme.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore