Lajme

WSJ: SHBA-të po shqyrtojnë publikimin e provave për dërgesat e mundshme të armëve kineze në Rusi


Administrata amerikane po shqyrton publikimin e provave që do të vërtetonin se Kina ka menduar për dërgimin e armëve në Rusi.

Kështu ka shkruar prestigjiozja “Wall Street Journal” e cila ka cituar burime amerikane.

Këto të fundit kanë sqaruar se diskutimi për publikimin e mundshëm është duke u zhvilluar në funksion të mbledhjes së nesërme të Këshillit të Sigurimit për përvjetorin e parë të pushtimit rus të Ukrainës.

Inteligjenca perëndimore në fakt ka mbledhur prova se Pekini mund t’i japë fund pozicionit neutral që ka vendosur deri më tani dhe të fillojë të furnizojë Moskën me armë.

Kjo është arsyeja pse ka pasur disa thirrje me dyer të mbyllura për Kinën ditët e fundit, me qëllim shmangien e këtij zhvillimi, duke kulmuar në bisedimet e diplomatit kinez Wang Yi me Anthony Blinken dhe udhëheqës të tjerë perëndimorë fundjavën e kaluar në Konferencën e Sigurisë në Monk.

Në turneun e tij evropian, me ndalesa në Francë, Itali, Gjermani dhe Hungari, kreu i strategjisë ndërkombëtare kineze, Wang Yi tha se luftën në Ukrainë nuk mund ta fitojë askush dhe se çmimi më i lartë, nga pikëpamja ekonomike dhe gjeopolitike, me sa duket, është Bashkimi Evropian ai që po e paguan.

Arsyetimi i Wang Yi ishte se Evropa është bllokuar në strategjinë e sigurisë së SHBA-ve.

Njoftimi i një “iniciative politike” kineze për ndalimin e konfliktit, me të gjitha paqartësitë e tij shërben pikërisht për të forcuar marrëdhëniet (tregtare) me evropianët, duke qenë se ajo me amerikanët është bërë shumë më e pasigurt (edhe pse tani për tani mbetet i favorshëm për Pekinin).

Wang Yi la të kuptohet se “propozimi për një zgjidhje politike” mund të bëhet i njohur nesër, në përvjetorin e parë të pushtimit rus, të cilin Xi Jinping dhe shokët e tij nuk e kanë përcaktuar asnjëherë si një pushtim apo dënuar atë.

Yi ka kaluar dy ditët e fundit në Moskë.

I dërguari kinez ripohoi se marrëdhëniet midis Rusisë dhe Kinës janë “të forta si shkëmb”, mori një ftesë të re për Xi Jinping në Kremlin, i cili thuhet se po përgatitet për udhëtimin e tij në pranverë.

Mes shumë deklaratave të solidaritetit me miqtë rusë, Wang futi edhe “vlerësimin kinez për gatishmërinë e Rusisë për të zgjidhur konfliktin ukrainas përmes negociatave”.

Nuk dihet se cilat kushte mund të çojnë në hapjen e negociatave. Nuk mbetet më shumë se sa pritja për të konstatuar nëse nesër do të vijë një njoftim konkret nga Xi.

Shtëpia e Bardhë e di mirë se Kina ka çdo interes për të ndarë Perëndimin.

Dhe për këtë synon të denoncojë lojën e dyfishtë të tyre.

Në fjalimin e stuhishëm të javës së kaluar në Mynih, pas incidentit me balonat spiune, Antony Blinken paralajmëroi Wang, duke i thënë se ai kishte “informacion që tregon se Pekini po konsideron dërgimin e armëve vdekjeprurëse rusëve”.

Dhe tani zyrtarët e administratës së Bidenit po i bëjnë të ditur “Wall Street Journal” se janë të gatshëm të nxjerrin të dhënat e inteligjencës për dërgimin e mundshëm të armëve kineze ushtrisë ruse.

Bomba politike mund të shpërthehet nga Sekretari i Shtetit Blinken në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.

Një vit më parë, duke folur në OKB, Blinken paralajmëroi botën për herë të fundit se rusët kishin grumbulluar tanke dhe topa në kufirin e Ukrainës dhe po përgatiteshin për agresion.

Ky parashikim forcoi besueshmërinë tek inteligjenca amerikane (e cila luan një rol qendror në këtë krizë) dhe tani Blinken e bën të qartë se ai ka një armë më shumë për të frenuar planet e Pekinit.

Ministria e Jashtme kineze mohon ekzistencën e planeve për furnizim me armë vdekjeprurëse (përkatësisht municione, topa, raketa…) duke deklaruar se “anë vetëm spekulime dhe shpifje”.

Madje ka edhe një akuzë: Të gjithë e dinë se është Perëndimi që të dërgon furnizime lufte në fushën e betejës.

Marrë nga “Corriere Della Sera”, përshtatur për Albanian Post 

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore