Sport

Wimbledon shpall Djokovic-in si numrin “1”, vaksina anti-COVID jo e detyrueshme


Turneu i tenisit Wimbledon, që do të zhvillohet këtë verë në Britaninë e Madhe, ka shpallur Novak Djokovic-in si numrin “1”. Teksa serbi do të rikthehet të mbrojë titullin kampion.

Ndryshe nga çfarë ndodhi në fillim të vitit me Australian Open, ku tenisti serb nuk u lejua të marrë pjesë për shkak se nuk ishte vaksinuar kundër COVID-19, në Wimbledon ajo nuk do të jetë e detyrueshme.

34-vjeçari gjithashtu do të jetë në gjendje të konkurojë edhe në French Open, pasi organizatorët i hoqën kufizimet për Covid-19.

Serbi ka fituar gjashtë herë titullin e Wimbledon në teke për meshkuj, përfshirë edhe atë të vitit kaluar, kur mposhti italianin Matteo Berretini.

Kampionati Wimbledon 2020 u anulua në mes të pandemisë, ndërsa edicioni i 2021-shit u zhvillua para turmave të kufizuara të tifozëve.

Turneu i këtij viti do të zhvillohet midis 27 qershorit dhe 10 korrikut.

Zbutja e rregullave anti-COVID, gjithashtu lejon lojtarët që garojnë të lëvizin më lirshëm nëpër Londër gjatë turneut.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore