Sport

West Ham arrin marrëveshjen me lojtarin e Lille për 40 milionë euro


West Ham ka rënë dakord për një tarifë prej 40 milion euro duke përfshirë shtesat për mesfushorin e Lille, Amadou Onana.

Skuadra londineze po kërkojnë të forcojnë skuadrën e menaxherit David Moyes përpara një sezoni të dytë radhazi evropian.

Megjithatë, marrëveshja për Onanën, 20 vjeç, nuk është përfunduar ende dhe kushtet personale mbeten ende për t’u rënë dakord për lojtarin.

West Ham janë gjithashtu të interesuar për nënshkrimin e lojtarit të Burnley, Maxwel Cornet, 25 vjeç, i cili shënoi nëntë gola në 26 ndeshje sezonin e kaluar.

Foto: George Wood/Getty Images

Onana, i lindur në Dakar, u përball në nivelin e të rinjve përpara se të bënte debutimin e tij për të moshuarit në Belgjikë në një humbje 4-1 në Ligën e Kombeve ndaj Holandës në qershor.

Ai filloi karrierën e tij të të rinjve në klubet belge Anderlecht, RWS Bruxelles dhe Zulte Waregem përpara se të kalonte tre sezone me akademinë e Hoffenheim.

Onana nënshkroi për Hamburgun përpara sezonit 2020-21 dhe u vendos me shpejtësi si lojtar i rregullt i ekipit të parë për skuadrën gjermane të nivelit të dytë.

Pasi iu bashkua kampionëve të atëhershëm francezë Lille në gusht 2021, Onana bëri 31 paraqitje në Ligue 1 sezonin e kaluar dhe u paraqit në të gjitha ndeshjet e klubit në Ligën e Kampionëve, duke filluar në humbjen 2-0 në Chelsea.

West Ham do ta bëjë Onanën nënshkrimin e tyre të pestë të sezonit të ngushtë pas ardhjes së portierit Alphonse Areola, mesfushorit Flynn Downes, mbrojtësit Nayef Aguerd dhe sulmuesit Gianluca Scamacca.

 

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore